Solidarność Wielkopolska - „Volkswagen z …. papieru”
„Volkswagen z …. papieru”
Poniedziałek 8 czerwca 2020

Ponad stu członków Organizacji Międzyzakładowej NSZZ „Solidarność” w Volkswagen Poznań, zebrało się 3 czerwca br. przed biurem Związku w Zakładzie nr 1 w Poznaniu-Antoninku, aby zaprotestować przeciwko obecnej sytuacji we wszystkich zakładach Volkswagen Poznań.

Każdy z protestujących miał odzież roboczą oraz maskę Salvadora Dali, znaną z kultowego serialu „Dom z Papieru”. Maska ta miała symbolizować walkę o poprawę warunków pracy, zabezpieczenie miejsc pracy oraz niezadowolenie z obecnej sytuacji. Pochód rozpoczynały osoby niosące baner:

„Solidarność Volkswagen Poznań żąda: przedłużania umów, przejmowania na umowy stałe, utrzymania stałych umów, utrzymania płac.”

Za nimi przemieszczały się pojazdy elektryczne, a na nich muzycy, którzy na akordeonach grali utwór „Bella ciao”. Za nimi około 100 pracowników, głównie przedstawicieli z Komisji Międzyzakładowej oraz zarządów kół. Pochód zatrzymał się dwa razy. Po raz pierwszy przed biurem obecnego dyrektora Zakładu nr 1 - w przyszłości Prezesa Volkswagen Poznań Dietmara Mnicha-  a drugi raz przed biurem Zarządu firmy. Przed biurami managementu Przewodniczący Związku wypowiadał mocne słowa, m.in. „z Solidarnością nie będzie tak łatwo, jak się Wam wydaje…” oraz „żądamy umów!”.

Akcja trwała około godzinę i skończyła się przed biurem Solidarności w Zakładzie 1 w Antoninku. Należy zaznaczyć, że akcja odbywała się wewnątrz zakładu, z zachowaniem należytego reżimu sanitarnego, m.in. w maseczkach ochronnych oraz odstępem dwumetrowym między uczestnikami.

Karol Kamiński