Solidarność Wielkopolska - 100 lat Pani Jadwigi Boguckiej
100 lat Pani Jadwigi Boguckiej
Piątek 20 grudnia 2019

„Pragnę, by moje dni, jedne z drugimi były związane węzłami czułymi”. Takim motto rozpoczyna się książeczka wydana na 100-lecie urodzin Pani Jadwigi Boguckiej. Uroczystość obchodzono 16 grudnia 2019 r. w siedzibie Zarządu Regionu.

Sto lat to bardzo dużo, to cały wiek. Przez ten czas prawie wszystko się zmieniło – na świecie i w Polsce. Pani Jadwiga Bogucka otrzymała dar długiego życia, doświadczyła nie tylko wielu zmian osobistych. Była uczestnikiem i świadkiem wydarzeń, które już są lub będą w przyszłości określane jako „historyczne”. Miejsca Jej nauki i  pracy, a później rodzina, pracownia gobelinów, Koło Emerytowanych Pracowników Oświaty NSZZ „Solidarność” stanowiły przestrzeń nawiązywania relacji i poznawania świata oraz rozumienia go. Równocześnie wszędzie Pani Jadwiga pozostawiała ślad swojej osobowości i swoich działań. Szczególnym polem, by to zauważyć, była szkoła. Bardzo szerokim – rodzina. Jeszcze szerszym – twórczość: przez swoje tkaniny Autorka wywoływała wrażenia estetyczne i pobudzała refleksje widzów.

         Koleżanki i koledzy z Koła Emerytów NSZZ Solidarność, pełni atencji i sympatii dla niezwykłej koleżanki i Jej spełnionego życia, postanowili uczcić setną rocznicę Jej urodzin. Prócz elementów tradycyjnych, jak życzenia, kwiaty, tort urodzinowy, przygotowali także książeczkę – ku pamięci i dla potomności, zawierającą życiorys Jubilatki oraz przegląd tego, co działo się na świecie w ciągu ostatnich stu lat, lat życia Pani Jadwigi. Życzenia przekazał także Wielkopolski Kurator Oświaty oraz Przewodniczący Zarządu Regionu NSZZ Solidarność.

Pani Bogucka przyszła na świat w Hanowerze, ale od 1921 roku zamieszkała z Rodziną w Mysłowicach. Od 1945 roku pracowała w szkole podstawowej, równocześnie uzupełniając kwalifikacje nauczycielskie. Po ślubie z Józefem Boguckim zamieszkali w Poznaniu. Rodzą się dzieci, od 1960 roku powraca do nauczania; w Szkole Podstawowej nr 41 przy ul. Marii Magdaleny. Pani Jadwiga Bogucka wraz z mężem Józefem powitali z radością informację o powstaniu Koła Emerytów Solidarności. Emerytami byli od lat 70. ubiegłego wieku (Jadwiga - 1975, Józef – 1972), członkami NSZZ Solidarność od 1980 roku. Reaktywowanie związku w 1989 r. stworzyło możliwość działania także dla emerytów. Przewodniczenie Kołu przyjęli kolejno: Teresa Okulińska, Gizela Sawińska, a od 2006 do dziś Hanna Hypszer-Komuniecka.

Pan Józef Bogucki umarł w 2016 r. w wieku 105 lat. Pani Jadwiga nadal jest czynnym członkiem Koła Emerytowanych Pracowników Oświaty.

 

Hanna Hypszer-Komuniecka, Genowefa Łuczak,

Zofia Paszkiewicz, Wojciech Miśko