Solidarność Wielkopolska - Akcja „Przerwany marsz…” – 2 września 2019 r.
Akcja „Przerwany marsz…” – 2 września 2019 r.
Poniedziałek 24 czerwca 2019

Dopiero kilka dni temu nadeszły oczekiwane z utęsknieniem wakacje, a już pojawiają się pomysły na to jak atrakcyjnie i godnie  rozpocząć nowy rok szkolny. Kuratorium Oświaty zachęca do włączenia w akcję „Przerwany marsz…" która ma polegać na symbolicznym dokończeniu 2 września 2019 roku, przerwanego, przez wybuch II wojny światowej, marszu do szkoły ówczesnej młodzieży. Jej inicjatorem jest Rada Dzieci i Młodzieży Rzeczypospolitej Polskiej przy Ministrze Edukacji Narodowej RP.

To wtedy życie Dzieci Wojny zostało trwale napiętnowane nieopuszczającym strachem, zatrzymanymi w pamięci obrazami okrutnej śmierci najbliższych – czytamy na stronie wielkopolskiego Kuratorium Oświaty.

Akcja planowana na pierwszy dzień szkoły będzie okazją do tego, aby młodsze i starsze pokolenia mogły wspólnie przywitać nowy rok szkolny. Niech to będzie również wyraz szacunku i wdzięczności dla żywego pomnika historii.

Pomysłodawcy proponują, aby 2 września 2019 r. uczniowie uczestniczyli w inauguracji roku szkolnego 2019/2020 wspólnie z babciami, dziadkami, a także osobami samotnymi, które mieszkają w danym regionie i wywodzą się z pokolenia Dzieci Wojny. Stworzona w ten sposób w całej Polsce  możliwość międzypokoleniowego dialogu, który będzie cennym doświadczeniem dla uczniów.

Punktem kulminacyjnym akcji będzie odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego, który towarzyszy Polakom od wielu lat. Zachęcamy również do publikowania zdjęć ze szkolnych klas z udziałem Seniorów, które będą stanowiły swego rodzaju niezapomniany znak czasu. Prosimy o publikowanie zdjęć na stronach internetowych oraz portalach społecznościowych z hasztagiem: #PrzerwanyMarsz.

Drugą częścią akcji będą „Pamiętniki Pokoleń” – prowadzone przez uczniów wywiady ze swoimi dziadkami lub pradziadkami albo osobami samotnymi, które odpowiedzą na pytanie, jak wspominają sierpień i wrzesień 1939 roku, a także jacy byli wtedy młodzi ludzie. Utrwalone w ciekawy sposób rozmowy i wspomnienia staną się częścią wspólnej publikacji.

Współorganizatorami wydarzenia są: Parlamentarny Zespół ds. Wspierania Środowisk  Dzieci Wojny, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie „Dumni z Polski” oraz Stowarzyszenie „Dzieci Wojny w Polsce”.

ko.poznan.pl