Solidarność Wielkopolska - Alina uczyła jak być lekarzem i człowiekiem
Alina uczyła jak być lekarzem i człowiekiem
Poniedziałek 10 czerwca 2013

Ośrodek Profilaktyki i Epidemiologii Nowotworów w Poznaniu od 7 czerwca br. nosi imię Aliny Pienkowskiej (1952-2002), legendy „Solidarności”. Trudno wyobrazić sobie lepszego patrona dla tej placówki. Grono Jej przyjaciół, którzy zjechali z całego kraju  nie miało co do tego żadnych wątpliwości. W szpitalu uczyłem się zawodu - mówi dyrektor Ośrodka doktor Dariusz Godlewski – ale to od Aliny uczyłem się jak być lekarzem, jak być człowiekiem.

„Dla pacjenta lekarz czy pielęgniarka zawsze są czymś więcej niż tylko specjalistami od technicznego rozwiązywania problemu zdrowotnego. Każdy chory oczekuje od nich nadziei. To nigdy nie będzie czyste rzemiosło” – mówiła Alina. I nie były to tylko słowa. Dla niej najważniejszy był pacjent, człowiek. Świadczyło o tym całe jej życie.
Może właśnie to otwarcie na drugiego człowieka, wrażliwość na potrzeby i oczekiwania innych uczyniły z niej jedną z najważniejszych bohaterek strajku w Stoczni Gdańskiej w sierpniu 1980 r. Bo przecież nie mogła pozwolić, żeby stoczniowcy zakończyli po trzech dniach własny strajk, zostawiając samym sobie ludzi w tych wszystkich zakładach, które zastrajkowały w ślad za Stocznią. Wiedziała, jak bardzo ci ludzie poczują się zdradzeni. I zatrzymała wychodzących. Ta filigranowa kobieta o wyglądzie dziewczynki.
W następnych dniach w słynnej sali bhp stawała się jednym z najtwardszych negocjatorów, była także autorką postulatu o ochronie zdrowia. I właśnie naprawianie systemu ochrony zdrowia, walka o godność pracowników i dobro pacjentów wciągnęły ją w sferę polityki. Stała się wkrótce autorytetem w tej dziedzinie. Swoich racji broniła zawsze z taką samą konsekwencją.
Była nie tylko jedną z najbardziej znanych i czynnych działaczek w okresie legalnej i podziemnej „Solidarności”, po 1989 r. pełniła funkcję przewodniczącej Krajowej Sekcji Służby Zdrowia „S”, a w latach 1991-93 była Senatorem RP.
Podczas uroczystości odbyła się promocja książki Barbara Szczepuły „Alina Pienkowska. Miłość w cieniu polityki.”  

***

Fot.
Odsłonięcia tablicy pamiątkowej w holu OPEN dokonali: mąż Aliny Pienkowskiej Marszałek Senatu Bogdan Borusewicz, jej syn Sebastian oraz dyrektor Ośrodka Dariusz Godlewski.

an