Solidarność Wielkopolska - Bądźmy razem w tych ważnych dniach
Bądźmy razem w tych ważnych dniach
Poniedziałek 22 sierpnia 2011
Fot. bn Piotr Duda w żółtej koszulce lidera krótko po wyborze na przewodniczącego „Solidarności”

W związku z szeregiem nieścisłych wiadomości ukazujących się w mediach w ostatnich dniach, dotyczących listy osób zaproszonych do udziału w gdańskich obchodach podpisania Porozumień Sierpniowych, chcę przedstawić precyzyjne informacje na ten temat.

Organizatorem obchodów w dniu 31 sierpnia jest nie tylko Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność”. Na równych prawach organizacją uroczystości zajmują się również Region Gdański NSZZ „Solidarność”, Marszałek Województwa Pomorskiego, Wojewoda Pomorski, Prezydent Miasta Gdańska i Europejskie Centrum Solidarności. Reprezentanci wszystkich tych instytucji odbyli w ostatnich tygodniach szereg spotkań służących przygotowaniu obchodów. Na spotkaniach wypracowano model współpracy, podzielono zadania. Zdecydowano również o kluczu wysyłania imiennych zaproszeń na obchody.

Zgodnie z podjętymi decyzjami Komisja Krajowa NSZZ „Solidarność” zaprosiła na obchody osoby pełniące najwyższe funkcje w państwie: Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Prezesa Rady Ministrów, Marszałka Sejmu oraz Marszałka Senatu, a także Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego. Zaprosiliśmy również Metropolitę Gdańskiego oraz wszystkich poprzednich przewodniczących Związku. Analogiczny klucz wysyłania zaproszeń imiennych zastosowano w 2010 r. przed organizacją jubileuszowego Krajowego Zjazdu Delegatów w Gdyni. Dodatkowo Komisja Krajowa wystosowała zaproszenia do klubów parlamentarnych PiS, PO, PJN i PSL.

Region Gdański NSZZ „Solidarność” odpowiedzialny był za zaproszenie parlamentarzystów z woj. pomorskiego. Własne listy zaproszonych gości mieli również czterej pozostali organizatorzy rocznicy.

Taki klucz wysyłania zaproszeń nie przewidywał imiennego zapraszania parlamentarzystów spoza woj. pomorskiego. Decyzja ta wynikała m.in. z faktu, iż uroczystości rocznicowe odbywać się będą w środku kampanii wyborczej. Nie chcieliśmy, aby bieżąca walka polityczna przesłoniła przesłanie święta NSZZ „Solidarność”. Jak się w ostatnich dniach okazało, nie udało się tego uniknąć, nad czym osobiście bardzo boleję. /.../

Apeluję o zakończenie kłótni i zamieszania związanego z przygotowaniami do obchodów. Wszystkich członków NSZZ „Solidarność” i sympatyków naszego Związku zapraszam 31 sierpnia pod Pomnik Poległych Stoczniowców, a także 30 sierpnia do Szczecina i 3 września do Jastrzębia Zdroju.

Bądźmy razem w tych ważnych dla polskiej historii dniach.

 

Piotr Duda
Przewodniczący Komisji Krajowej
NSZZ „Solidarność”