Solidarność Wielkopolska - Biegiem przez świat
Biegiem przez świat
Poniedziałek 22 października 2018

30 września odbył się jubileuszowy 40. PZU Maraton Warszawski, w którym wystartowało prawie 9 tysięcy biegaczy. Dla Jurka Głowackiego ten bieg był szczególnie jubileuszowy, bowiem przebiegł wszystkie poprzednie 39 maratonów, począwszy od  pierwszego w 1979 roku. Inicjatorem biegu maratońskiego (42km195m) w stolicy Polski był legendarny redaktor Tomasz Hopfer. O Maratonie Pokoju (bo tak się wtedy nazywał) Jurek dowiedział się z tygodnika „ITD” trzy miesiące wcześniej. Start w nim uznał za wyzwanie i ostro zaczął trenować. Bieganie po plaży skończyło się tym, że ten pierwszy maraton pokonał z obandażowanymi kolanami i, jak w piosence, „tak to się zaczęło”…

Wszystkie Maratony Warszawskie ukończyła dwunastka biegaczy, w tym dwóch Warszawiaków, jeden Krakus i jeden Poznaniak… czyli Jurek Głowacki. Oprócz pokonania tras biegowych w różnych, zawsze pięknych miejscach w Polsce, udało mu się przebiec najważniejszy z maratonów światowych – kultowy Maraton Nowojorski (ponad 50 tysięcy uczestników) w 2014 roku oraz klasyczny maraton w Grecji na trasie Maraton – Ateny w 2016 roku. W najbliższych planach ma start w 19. Poznań Maratonie (14 października). Lokalny patriotyzm zobligował go do przebiegnięcia wszystkich poprzednich osiemnastu Poznań Maratonów.

9 grudnia zmieni wraz z żoną i córką strefę czasową i klimatyczną, by wystartować w maratonie w Honolulu na Hawajach.

- „Moje bieganie spotyka się z życzliwością i wsparciem rodziny i znajomych. Córka, z wykształcenia podobnie jak ja geograf, zajmuje się wyborem atrakcyjnych miejsc i organizacją wyjazdów, a żona modową stylizacją i… panikowaniem. Wiem, że w moje „biegackie” ślady poszli moi uczniowie z kierskiego Gimnazjum nr 67 im. ks. prof. Józefa Tischnera, których spotykam na lokalnych biegach nad Rusałką, w Swarzędzu czy Poznaniu. Cieszę się, że oprócz wiadomości geograficznych przekazałem im chęć do wysiłku na trasach biegowych, bo przecież, jak napisano na tablicy dopingujących kibiców w Warszawie i Poznaniu „Mogliście wybrać szachy”. Osobiście jestem entuzjastą szachów, chociaż nie gram”.

Od Maratonu Nowojorskiego w 2014 roku znakiem rozpoznawczym Jurka na biegowych trasach świata jest koszulka z napisem „Solidarność Wielkopolska”.

Jerzy Głowacki jest nauczycielem geografii w ZSS nr 109 i SP nr 28 w Poznaniu-Kiekrzu i członkiem Komisji Rewizyjnej OM Pracowników Oświaty i Wychowania Regionu Wielkopolska.

wm