Solidarność Wielkopolska - Czy wiesz, że…
Czy wiesz, że…
Poniedziałek 26 stycznia 2015

 

  • Rocznie z polskich kopalń rząd drenuje ponad 7 mld zł. W latach 2003-2013 górnictwo wpłaciło do budżetu państwa aż 100 mld zł!

 

  • W sumie w ciągu ostatnich 25 lat górnictwo odprowadziło do budżetu państwa około 200 mld zł. W tym samym czasie do górnictwa wpłynęło 38 mld zł publicznych pieniędzy. Więc kto do kogo dopłaca!?

 

  • Górnictwo to najbardziej obciążona podatkami branża w polskiej gospodarce. Spółki węglowe płacą 23 różne podatki i inne opłaty o charakterze podatkowym. Z tego aż 9 obciążeń dotyczy wyłącznie branży wydobywczej.

 

  • Górnictwo w Polsce jest obłożone najwyższym podatkiem VAT spośród wszystkich krajów w Europie i na świecie, gdzie jeszcze wydobywa się węgiel. U nas stawka VAT dla górnictwa to 23%, w Czechach i Hiszpanii – 21%, w Wielkiej Brytanii - 20%, w Niemczech - 19%, w Rosji - 15%, a w Australii tylko 14%!

 

  • Politycy opowiadają o wolnym rynku i o tym, że Państwo nie może mieszać się do gospodarki. To bzdura. U nas politycy drenują górnictwo i chcą zamykać kopalnie, reszta świata inwestuje w swój przemysł wydobywczy. Najpotężniejsze gospodarki świata dotują wydobywanie paliw kopalnych w swoich krajach kwotą 88 mld dolarów rocznie. To prawie 320 mld zł.

 

  • Cztery kopalnie, które rząd chciał zlikwidować, zatrudniają 10 tys. ludzi. Ich zamknięcie oznaczałoby utratę pracy dla 30-40 tys. osób., bo jedno miejsce pracy w kopalni generuje 3-4 etatów w otoczeniu górnictwa, a także w handlu i usługach. Związki zawodowe broniąc miejsc pracy w górnictwie, bronią także lokalnych przedsiębiorców.

 

  • Rocznie spółki węglowe przelewają setki milionów zł na konta gmin, w których funkcjonują kopalnie. Płacą podatki eksploatacyjne, podatek od nieruchomości oraz inne podatki, opłaty lokalne. W 2013 r. było to łącznie 280 mln zł. Do tego dochodzi kolejne kilkaset milionów z tytułu podatku CIT płaconego przez firmy górnicze i podatku PIT płaconego przez górników. Z tych pieniędzy miasta górnicze budują drogi, chodniki czy place zabaw. Z tych pieniędzy samorządy utrzymują szkoły i szpitale.

 


„BUM” - Biuletyn Ulotny Międzyzwiązkowego Komitetu Protestacyjno-Strajkowego.