Solidarność Wielkopolska - Dajmy Polakom wybór
Dajmy Polakom wybór
Poniedziałek 21 czerwca 2021
fot. M. Żegliński

#emeryturazastaż!

W piątek 18 czerwca Piotr Duda złożył u Marszałek Sejmu Elżbiety Witek projekt ustawy dotyczący emerytur stażowych. Przewodniczący Komisji Krajowej NSZZ „Solidarność” jest zarazem pełnomocnikiem Komitetu Obywatelskiej Inicjatywy Ustawodawczej

– Nie zatrzymujemy się, korzystamy z demokracji bezpośredniej i z możliwości, które daje nam prawo. Nie oglądamy się na polityków. Oglądaliśmy się na nich przez ostatnich 6 lat i sprawy wciąż stoją w miejscu. Dlatego bierzemy je w swoje ręce i mam nadzieje, że do końca czerwca w sposób formalny zostaną sprawdzone podpisy w Sejmie, a eksperci i prawnicy sprawdzą formalności wiązane z założeniem Komitetu Inicjatywy Obywatelskiej. Następnie na zebranie podpisów będziemy mieli trzy miesiące. Na pewno nas nie satysfakcjonuje 100 tys. podpisów, bo jest tak duże zainteresowanie tą inicjatywą obywatelską, że chcemy ich zebrać jak najwięcej. A państwo dobrze wiecie, że my podpisy potrafimy zbierać, tak było chociażby z inicjatywą dotyczącą wolnych niedziel, czy referendum emerytalnym, gdzie ilość zebranych podpisów szła w miliony. Chcemy przez to pokazać politykom, w szczególności Zjednoczonej Prawicy, że w nowym ładzie powinien znaleźć się projekt dotyczący emerytur stażowych – mówił Piotr Duda podczas konferencji prasowej po złożeniu projektu ustawy dotyczący emerytur stażowych na ręce Marszałek Elżbiety Witek.

Projekt obywatelski dotyczący emerytur stażowych zakłada, że jedynym progiem, by przejść na emeryturę, jest uzbieranie minimalnego kapitału, a minimalny kapitał będzie oscylował na poziomie minimalnej emerytury w danym roku. – Żyjemy w systemie kapitałowym, czyli kto ile sobie uzbiera przez wszystkie lata pracy, to taką będzie miał emeryturę. Ale musi sobie uzbierać przynajmniej na tę minimalną emeryturę. Eksperci dużo dyskutują na ten temat, że taka emerytura będzie głodowa. Chciałbym, żeby ci eksperci mówili wcześniej, że trzeba płacić składki na fundusz ubezpieczeń społecznych od początku swojej pracy zawodowej, a nie podchodzić do tego, jak  to mówią młodzi, w sposób lajtowy. Po to ustawodawca zdecydował, że aby otrzymać minimalną emeryturę, mężczyźni muszą mieć przepracowane 25 lat, a kobiety 20 lat. A my mówimy tu o okresie składkowym i nieskładkowym 40 i 35 lat. Także nie bójcie się państwo, ci pracownicy, którzy będą chcieli przechodzić na emeryturę, na pewno będą mieli ten kapitał uzbierany. Ale to jest ich wybór. Dajmy Polakom wybór – powiedział Piotr Duda.

Marszałek Sejmu ma dwa tygodnie na wydanie postanowienia o przyjęciu zawiadomienia. Jeśli zostanie ono przyjęte, wówczas komitet ma trzy miesiące na zebranie podpisów minimum 100 tys. obywateli, aby projekt został skierowany pod obrady Sejmu. Kampania zbierania podpisów pod projektem wprowadzenia emerytur stażowych ma ruszyć na początku lipca.

Całość: tysol.pl