Solidarność Wielkopolska - Dłuższy urlop za późniejszą emeryturę
Dłuższy urlop za późniejszą emeryturę
Poniedziałek 25 sierpnia 2014
Fot. Anna Niedziela

Unia Europejska chce wydłużyć urlopy w krajach, w których obowiązkowy wiek emerytalny to 67 lat. Zdaniem unijnych urzędników dłuższa praca powinna znaleźć zadośćuczynienie w postaci dłuższego urlopu. W Brukseli już trwają prace nad nową dyrektywą, dzięki której urlop taki ma wynosić 35 dni. Jeśli pracuje się o rok dłużej, to pracownik dostanie wolnego aż 37 dni. Obecnie w Polsce maksymalny urlop (po przepracowaniu 10 lat) wynosi 26 dni. Dyrektywa ma być gotowa do końca 2014 r. Aby mogła obowiązywać w poszczególnych krajach, musi być przyjęta przez Parlament Europejski.

Nie tylko w Polsce będzie trzeba dłużej pracować do emerytury. W ostatnim czasie wiek emerytalny podniosły Holandia, Dania i Hiszpania.

Zamiary UE budzą niepokój pracodawców obawiających się konsekwencji takiego rozwiązania. W komentarzu dla portalu bankier.pl dr Monika Klimowicz z Katedry Studiów Europejskich Uniwersytetu Wrocławskiego stwierdziła: - Kwestia podniesienia wieku emerytalnego dotyczy finansów publicznych, z kolei w przypadku naliczania urlopów finanse leżą po stronie pracodawcy, jest to więc w wielu przypadkach przeniesienie kosztów z państwa na instytucje prywatne.

 

b