Solidarność Wielkopolska - Esplanada „Solidarności 1980”
Esplanada „Solidarności 1980”
Poniedziałek 12 września 2011
foto: Parlament Europejski Piotr Duda: „Solidarność” wiele zawdzięcza Europie, a Europa - „Solidarności”.

Rozległa przestrzeń ciągnąca się wzdłuż europarlamentarnych budynków w Brukseli od 30 sierpnia 2011 r. nosi imię „Solidarności 1980”.

W uroczystościach w stolicy Belgii wziął udział szef Związku Piotr Duda oraz poprzedni przewodniczący - Janusz Śniadek i Marian Krzaklewski. Z powodów zdrowotnych do Brukseli nie dotarł Lech Wałęsa. Obecny był premier Donald Tusk, marszałek Senatu Bogdan Borusewicz oraz władze Unii Europejskiej.

Przewodniczący Parlamentu Europejskiego Jerzy Buzek podkreślił podczas uroczystości, że nie ma lepszego miejsca, by uhonorować „Solidarność”. - Jako pierwszy niezależny związek zawodowy w mojej części Europy był reprezentowany od początku w Brukseli, posiadając swoje biuro. Jako idea (solidarność) pojawiła się dużo wcześniej, przed akcesją Polski do UE - mówił Buzek.

Jak podkreślił - „Solidarność” to nie jest tylko nazwa takiego sobie związku zawodowego, ale jest to nazwa związku zawodowego, który powstał w oparciu o ogromną potrzebę wolności. Jest nazwą pierwszego, jednego z największych ruchów, który pozwolił na uruchomienie procesów demokratyzacji w tej części Europy i rozmontowanie żelaznej kurtyny - dodał szef europarlamentu.

- To że dziś jesteśmy tu razem, to dowód, że nie ma dwóch, trzech „Solidarności”, ale że „Solidarność” jest jedna - podkreśla przewodniczący NSZZ „S” Piotr Duda, - Cieszę się z takiego wyróżnienia naszego Związku w Brukseli. „Solidarność” wiele zawdzięcza Europie, a Europa - „Solidarności”.