Solidarność Wielkopolska - Gdzie stanie Pomnik Wdzięczności?
Gdzie stanie Pomnik Wdzięczności?
Poniedziałek 25 listopada 2013

Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa, zwanego Pomnikiem Wdzięczności, apeluje do poznaniaków o podpisanie petycji do Prezydenta Miasta Poznania w sprawie jego lokalizacji.

Pomnik ma zostać odbudowany w tym samym kształcie, w jakim istniał przed wojną. Ale nie będzie posadowiony, jak wówczas,  na placu Mickiewicza. Po wielu konsultacjach Komitet zdecydował, że ma on stanąć nad Jeziorem Maltańskim, wzdłuż alei Jana Pawła II. Zgromadzono już pełna dokumentację architektoniczną i budowlaną. Do rozpoczęcia prac budowlanych brakuje jedynie akceptacji prezydenta.

Pierwotnie  zamierzaliśmy odbudować Pomnik do roku 2018, w którym  będziemy obchodzić 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Wierzymy jednak, że uda się to zrobić wcześniej, już do roku 2016, czyli  do obchodów 1050 rocznicy chrztu Polski - czytamy w apelu. 

Pomnik, odsłonięty 30 października 1932 r.,  był wyrazem wdzięczności narodu polskiego za odzyskanie niepodległości po latach rozbiorów i zwycięskie powstanie wielkopolskie.  Zbudowany dzięki ofiarności  mieszkańców  Poznania, Wielkopolski i całego kraju został poświęcony przez Prymasa Polski kardynała Augusta Hlonda. Autorem projektu był architekt Lucjan Michałowski, rzeźbę Chrystusa wykonał Marcin Rożek, a płaskorzeźby Kazimiera Pajzderska. We wrześniu 1939 r. pomnik został zburzony przez Niemców.

Społeczny Komitet Odbudowy Pomnika Najświętszego Serca Pana Jezusa powstał 3 lutego 2012 r. w Poznaniu. Jest pozapartyjnym stowarzyszeniem zrzeszającym wszystkich, którzy chcą działać na rzecz odbudowy Pomnika. Obecnie liczy ok. 300 osób oraz co najmniej drugie tyle nieformalnych członków angażujących się w jego działalność w poszczególnych parafiach. Coraz więcej osób chce wesprzeć tę ideę finansowo. 

W skład Komitetu wchodzą m.in.: naukowcy poznańskich uczelni, kombatanci, działacze polityczni, samorządowi i społeczni, twórcy kultury, reprezentanci duchowieństwa i stowarzyszeń katolickich, a także przedstawiciele „Solidarności”. Na czele Komitetu stoi prof. Stanisław Mikołajczak, prezes Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego, a jednym z wiceprzewodniczących jest szef wielkopolskiej „Solidarności” Jarosław Lange.

Listy z podpisami prosimy składać

w Dziale Organizacyjnym ZR Wielkopolska, ul. Metalowa 7

 

Apel do prezydenta można podpisać na stronie: pomnik wdzięczności.pl