Solidarność Wielkopolska - Godzina dla rodziny
Godzina dla rodziny
Poniedziałek 11 czerwca 2018
fot. pixabay.com

PSL zapowiedziało, że na najbliższym posiedzeniu Sejmu złoży projekt „Godzina dla rodziny”. Zakłada on skrócenie do siedmiu godzin na dobę czasu pracy dla rodzica lub opiekuna, który wychowuje dziecko. – Uważam, że projekt ma na celu poprawę wizerunku PSL, a nie realną zmianę, niemniej jest on krokiem w dobrym kierunku – mówi „TS” Henryk Nakonieczny, członek Prezydium „S” do spraw dialogu społecznego.

Prezydium „S” wskazuje, że rozwiązanie stwarza wiele zagrożeń. „W przypadku niektórych grup pracowniczych, np. pracujących w zorganizowanych zespołach, skrócenie czasu pracy o 1 godzinę może faktycznie pogorszyć ich sytuację w zakresie wykonywanej pracy. Może się bowiem okazać, że obiektywnie rzecz biorąc, pracodawca nie będzie w stanie zapewnić dalszego funkcjonowania pracownika w danym zespole” – czytamy w decyzji Prezydium. Jak wyjaśnia Nakonieczny, chodzi tu np. o zespoły ratowników medycznych czy brygad pracujących w kopalniach, czyli takich, w których każdy pełni ważną funkcję. Opuszczenie przez jedną osobę zespołu na godzinę może doprowadzić do jego paraliżu. Wiedząc o tym, pracodawca może chcieć przesunąć takiego pracownika na gorzej płatne miejsce pracy. Prezydium KK postuluje, aby skrócenie czasu pracy odbywało się na wniosek pracownika. „Nie można pominąć sytuacji samotnych rodziców oraz rodzin, w których jeden z rodziców nie jest zatrudniony w ramach stosunku pracy. Osoby takie w świetle proponowanej regulacji miałyby odgórnie narzucane projektowane rozwiązanie” – napisano w decyzji. Prezydium uważa, że w projekcie nie dopracowano sposobu obliczania wynagrodzenia pracownika, którego czas pracy uległby skróceniu. Według „S” powinno być liczone tak samo jak wynagrodzenie za czas urlopu.

 

„S” przeciw „złośliwemu” rezerwowaniu czasu

Prezydium odniosło się również do senackiego projektu zmiany ustawy – Prawo o zgromadzeniach. Zakłada on uchylenie instytucji tzw. zgromadzeń cyklicznych organizowanych w celu uczczenia doniosłych i istotnych dla historii Rzeczypospolitej Polskiej wydarzeń. „Likwidacja tej instytucji umożliwi – jak się obawiamy – uprzednie «złośliwe» rezerwowanie czasu i miejsca na przeprowadzenie zgromadzenia przez różnego rodzaju podmioty nie w celu godnego uczczenia np. rocznicy Grudnia ’70, ale wręcz przeciwnie, na co NSZZ Solidarność zgodzić się nie może” – napisano w decyzji. Henryk Nakonieczny zwraca uwagę, że prawo do kontrmanifestacji nie może ograniczyć prawa do spokojnego obchodzenia uroczystych rocznic. – Trzeba zachować właściwe proporcje i nie stawiać wyżej prawa do kontrmanifestacji – mówi. Nakonieczny podkreśla, że można sprecyzować definicję doniosłego wydarzenia, jednak zapisu nie powinno się likwidować. 

 

NIE dla likwidacji podatku Belki

Prezydium Komisji Krajowej NSZZ "Solidarność" negatywnie oceniło propozycję Kukiz’15 likwidacji tzw. podatku Belki. „Likwidacja podatku od dochodów kapitałowych jest propozycją skierowaną do osób zamożnych. Pogłębi jeszcze bardziej dysproporcje w obciążeniach podatkowych pomiędzy osobami zamożnymi a biednymi. /…/ Środki uzyskiwane z tego podatku powinny służyć celom społecznym, niwelowaniu nierówności i wsparciu grup najsłabszych. Z tego punktu widzenia bardzie zasadne byłoby zwolnienie części najniższych lokat lub oszczędności długoterminowych z opodatkowania.

tysol.pl