Solidarność Wielkopolska - Grzegorz Jezierski znowu pierwszy
Grzegorz Jezierski znowu pierwszy
Poniedziałek 28 sierpnia 2017
Fot. Marek Lewandowski Na zdjęciu: Reprezentanci wielkopolskiej „Solidarności” Grzegorz Jezierski (3 od lewej) i Monika Brzozow

Ekipa biegaczy reprezentująca Solidarność Wielkopolska powróciła po występie podczas Maratonu Solidarności, którego  trasa jak co roku biegła z Gdyni przez Sopot do Gdańska z metą przy Fontannie Neptuna Nie przez przypadek ta właśnie impreza jest uważana przez biegaczy za główny maraton Trójmiasta.

Ekipa wielkopolskich biegaczy była nastawiona bojowo. Nasz lider Grzegorz Jeziorski nie zawiódł. Podobnie Monika Brzozowska pokazała moc.

Grzegorz rozpoczął spokojnie, na pierwszym punkcie pomiaru czasu 16 pozycja, na półmetku 9, na mecie z czasem 02:54:48 zajął 7 miejsce w klasyfikacji generalnej oraz 1 miejsce w kategorii członków NSZZ „Solidarność”. Puchar wrócił do Poznania.

Na uwagę zasługuje również postawa Moniki Brzozowskiej. Czas 03:05:39 zapewnił jej 3 miejsce w klasyfikacji generalnej kobiet oraz 5 pozycję w kategorii członków „Solidarności”.

W maratonie startował również Ryszard Kemnitz, członek Klubu Biegacza przy pilskim oddziale Regionu Wielkopolska. Tuż po powrocie maratończyk przekazał piękny pamiątkowy medal ukończenia maratonu do Oddziału, gdzie znajdują się wszystkie medale zdobyte dla „Solidarności”.

To był udany wyjazd sportowy, ale też zmusił do głębszych refleksji przy składaniu kwiatów przy Pomniku Poległych Stoczniowców. Podobnie jak stoczniowcy w grudniu 1970 r. w Gdyni musimy ocalić od zapomnienia wzniosłe ideały i nie możemy zadowalać się przeciętnością nastawioną na osiągnięcie krótkotrwałych korzyści. O idee i wolność trzeba walczyć nieustanie i utrwalać naszą najnowszą historię wśród najmłodszych i bardziej dojrzałych kibiców, których na trasie nie brakowało.

Daniel Utrajczak, bn