Solidarność Wielkopolska - Historia muralami pisana
Historia muralami pisana
Poniedziałek 11 marca 2019

Rusza konkurs na projekty murali poświęconych „Solidarności”, które zostaną wymalowane na wieżowcach osiedla Wichrowe Wzgórze wzdłuż alei Solidarności w Poznaniu.

Prezes Poznańskiej Spółdzielni Mieszkaniowej „Winogrady” Jan Marciniak powiedział w programie „Witaj Wielkopolsko” w TVP 3, że inicjatorami przedsięwzięcia są sami mieszkańcy Osiedla. Spodobały im się murale, które pojawiły się na ich osiedlu z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę Niepodległości oraz 100 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Zdaniem Patryka Trząsalskiego, zastępcy przewodniczącego  wielkopolskiej „Solidarności”, jest to znakomity sposób na propagowanie i popularyzację patriotyzmu oraz wiedzy historycznej.

Murale mają być inspirowane historią NSZZ „Solidarność”, a zwłaszcza datami, których okrągłe rocznice będą obchodzone w najbliższych latach (okrągły stół, wybory czerwcowe, powstanie Solidarności, strajk w Stoczni, porozumienia sierpniowe itp.).

 

Zakłada się, że seria dziewięciu wielkoformatowych obrazów zostanie zrealizowana w ciągu kilku lat. Pierwszy pojawi się jeszcze w 2019 r., następne w ciągu trzech kolejnych lat, a powstanie kolejnych uzależnione jest od planów Spółdzielni w zakresie remontów lub termomodernizacji.

Autorzy murali zostaną wyłonieni w drodze konkursu. Jego zasady zostaną przedstawione podczas konferencji prasowej 12 marca br. i będą dostępne m.in. na stronie internetowej www.soliarność.poznan.pl.

Prace konkursowe będą przyjmowane do 17 maja 2019 r., a ogłoszenie wyników nastąpi 3 czerwca.

Organizatorem konkursu na opracowanie koncepcji wykonania serii murali inspirowanych historią NSZZ „Solidarność” jest Poznańska Spółdzielnia Mieszkaniowa „Winogrady” w Poznaniu, z siedzibą: 61-686 Poznań, os. Przyjaźni 125B, tam również przyjmowane będą projekty i dokumenty niezbędne do wzięcia udziału w konkursie.