Solidarność Wielkopolska - I znowu nadchodzi Kaziuk!
I znowu nadchodzi Kaziuk!
Poniedziałek 23 lutego 2015

Wileńskie święto przeniesione tu i od 22 lat organizowane przez poznański oddział Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej na dobre wpisało się w przedwiosenny krajobraz stolicy Wielkopolski. Zawsze przyciąga tłumy – poznańskich Wilniuków,  rodowitych Wielkopolan, ale i gości z innych regionów kraju. Wielkopolska „Solidarność” kolejny raz włączyła się w organizacyjne wsparcie imprezy „Kaziuk wileński w Poznaniu”.

Kaziuk 2015 odbędzie się w niedzielę 8 marca.

Obchody rozpocznie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem Metropolity Poznańskiego z udziałem chóru Poznańskie Słowiki – o godz. 10.00 w  Kolegiacie Farnej przy ul. Gołębiej.

Kiermasz Kaziukowy będzie trwał na Starym Rynku od godz. 11.30 do 16.00. Będzie można znaleźć na nim okolicznościową kartę kaziukową, tradycyjne palmy, kaziukowe serca, obwarzanki, sękacze i inne specjały.

Z fasady Ratusza tradycyjnie pozdrowi uczestników Dwór Jagielloński ze św. Kazimierzem. Najważniejszą postacią w tegorocznym orszaku będzie ksiądz Jan Długosz – kronikarz  naszych dziejów, którego 600-lecie urodzin przypada w tym roku. Jemu poświęcony też będzie pokaz  multimedialny w Domu Polonii  (godz. 14.00).

„Żurawina 2015” – nagroda za zasługi dla kultury kresowej zostanie uroczyście wręczona panu Adamowi Błaszkiewiczowi, dyrektorowi polskiego Gimnazjum im. Jana Pawła II  w Wilnie (godz. 13.00).

Jak zawsze na rynkowej scenie wystąpią zespoły z Wielkopolski: Wielkopolanie, Kaźmierzanka, Swarzędzka Orkiestra Flażoletowa, a wspólne śpiewy poprowadzi chór Akord.. Główną atrakcją będzie Reprezentacyjny Polski Zespół Pieśni i Tańca „Wileńszczyzna” z Wilna. Ten właśnie znakomity, nagradzany wielokrotnie zespół zaprezentuje się w pełnej krasie na koncercie galowym o godz. 17.00 w auli szkoły muzycznej przy ul. Solnej.

Zachęcamy wszystkich – przyjdźcie na Stary Rynek powitać przedwiośnie z Kaziukiem. Będziemy się dobrze bawić przy występach i wspólnym śpiewie. Skorzystamy z okazji przybliżenia źródeł wielokulturowości i wspólnych tradycji, lepszego poznania pięknej, wielobarwnej kultury kresowej. Przyjdźcie też na koncert oklaskiwać naszych rodaków z Wilna – warto pokazać wsparcie dla tych, którzy tam trwają, zachowują i propagują polską kulturę.


*****

Kaziuk 2015 – pod patronatem honorowym Metropolity Poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego, Wojewody Wielkopolskiego Piotra Florka, Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka i Prezydenta Miasta Poznania Jacka Jaśkowiaka – dofinansowany jest ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego i Miasta Poznania.

Więcej informacji i pełny program imprezy można zmaleźć na stronie internetowej organizatora  Towarzystwa Miłośników Wilna i Ziemi Wileńskiej Oddział  w Poznaniu: www.tmwizw.republika.pl