



Stanowisko Walnego Zebrania Delegatów Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”
Dnia 28 czerwca 2016 r. podczas obchodów 60 rocznicy Poznańskiego Czerwca 1956 r. przy pomniku Poznańskich Krzyży, zbudowanym przez NSZZ „Solidarność”, doszło w Poznaniu do bezprecedensowego wydarzenia, które wstrząsnęło uczestnikami uroczystości oraz odbiło się szerokim negatywnym echem nie tylko w Polsce, ale również poza granicami naszego kraju.
Zamiast hołdu i szacunku oddanego Uczestnikom Poznańskiego Powstania w Czerwcu 1956 roku, z których kilkudziesięciu straciło życie, setki zostało rannych, niezliczonym złamane zostały kariery zawodowe, mieliśmy gwizdy i okrzyki podczas wykonania Hymnu Narodowego, gwizdy i okrzyki podczas wystąpienia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej i Wicepremiera Rządu. A wszystko działo się w obecności gościa szczególnego – Prezydenta Węgier. Uroczystość tak ważna dla Poznania, Wielkopolski i kraju przerodziła się w manifestację polityczną.
Na potępienie zasługuje brak reakcji na takie zachowanie gospodarza uroczystości prezydenta miasta Jacka Jaśkowiaka.
Wydarzenia te rodzą w sercach Poznaniaków i Wielkopolan, a w szczególny sposób w sercach żyjących uczestników Poznańskiego Czerwca 56 oraz członków NSZZ „Solidarność” poczucie goryczy, wstydu i gniewu.
NSZZ „Solidarność” Regionu Wielkopolska postanawia mocą decyzji Delegatów WZD RW, że uczestnictwo Związku w Komitecie Obchodów Poznańskiego Czerwca 56 będzie możliwe tylko wówczas, jeśli wszystkie decyzje dotyczące organizacji obchodów będą podejmowane przez Komitet Obchodów Poznańskiego Czerwca 56, a nie jak w tym roku przez prezydenta Poznania Jacka Jaśkowiaka.
Jednocześnie Delegaci WZD RW postanawiają, że powyższą decyzję otrzymają: Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann, Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak, członkowie Komitetu Obchodów Poznańskiego Czerwca ’56, Wojewódzka Rada Kombatantów i Osób Represjonowanych, Kuria Metropolitalna w Poznaniu, media ogólnopolskie i lokalne.