Solidarność Wielkopolska - Katalog osób „rozpracowywanych”
Katalog osób „rozpracowywanych”
Poniedziałek 25 września 2017

Oddziałowe Biuro Lustracyjne IPN w Poznaniu prosi o kontakt wszystkie osoby, które mają wiedzę, iż organy bezpieczeństwa PRL gromadziły dokumentację o nich lub ich najbliższych.

OBL w Poznaniu opracowuje między innymi katalog osób rozpracowywanych przez organy bezpieczeństwa PRL. Umieszczane są tam osoby, które działały w latach 1944-1989 na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego i w obronie wolności oraz godności ludzkiej, a także osoby represjonowane przez komunistyczny reżim, o których informacje zachowały się w zasobie IPN. Nie podlegają publikacji natomiast osoby, które były pracownikami, funkcjonariuszami lub żołnierzami organów bezpieczeństwa państwa lub z tymi organami współpracowały. Katalog jest dostępny w Internecie pod adresem: katalog.bip.ipn.gov.pl/.

Do publikacji wpisu konieczna jest jednak pisemna zgoda danej osoby lub w przypadku jej śmierci od osoby najbliższej zmarłego. Wysyłając zapytania z prośbą o zgodę chcemy w ten sposób uhonorować oraz upublicznić świadectwa działalności niepodległościowej jak najszerszej grupy ludzi. W związku z tym zwracamy się z prośbą o zgłaszanie osób kwalifikujących się do publikacji w katalogu oraz wyrażanie zgody na nadesłane przez nas pismo. Prosimy o kontakt:

Oddziałowe Biuro Lustracyjne IPN

ul. Rolna 45 A

61-487 Poznań

Marcin Jurek,  tel. 835 69 62,  marcin.jurek@ipn.gov.pl

Wawrzyniec Makuch, tel. 61 835 69 51, wawrzyniec.makuch@ipn.gov.pl