Solidarność Wielkopolska - Kontrola żywności nadal w resorcie zdrowia
Kontrola żywności nadal w resorcie zdrowia
Poniedziałek 24 lipca 2017
fot. pixabay.com

Na łamach „SW” obszernie informowaliśmy o proteście pracowników inspekcji sanitarnej wobec projektu przedstawionego przez ministerstwo rolnictwa o utworzeniu Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności, która przejęłaby zadania sanepidów.

- Utworzenie Państwowej Inspekcji Bezpieczeństwa Żywności podporządkowanej Ministerstwu Rolnictwa i Rozwoju Wsi oznacza de facto konflikt interesów. Jak alarmuje bowiem „Solidarność”, kontrolą żywności zajmie się ten sam resort, który jest odpowiedzialny za jej produkcję – mówiła Halina Skiba przewodnicząca Międzyregionalnej Sekcji Pracowników Sanepidów Województwa Wielkopolskiego. - Wejście w życie ustawy w kształcie przedstawionym przez resort zdrowia oznaczałoby w niedalekiej perspektywie likwidację sanepidów, a co za tym idzie utratę pracy przez ok. 4000 pracowników.

„Solidarność” podnosiła również, że projekt rządowy nie został przedstawiony do konsultacji w Radzie Dialogu Społecznego.

Obradujący na początku lipca Parlamentarny Zespół ds. Organizacji Ochrony Zdrowia uznał rację „Solidarności”.

„Mając na uwadze bezpieczeństwo konsumentów (Zespół) proponuje pozostawienie koordynacji kontroli bezpieczeństwa żywności w gestii Ministerstwa Zdrowia, ze względu na wysoko wykwalifikowaną i doświadczoną kadrę oraz zaplecze laboratoryjne i badawcze. Jest to również zgodne ze stanowiskiem Komisarza UE ds. Zdrowia i Bezpieczeństwa Żywności” – napisano we wnioskach przedstawionych przez Zespół Parlamentarny.