Solidarność Wielkopolska - Krzyże Wolności i Solidarności dla działaczy opozycji
Krzyże Wolności i Solidarności dla działaczy opozycji
Poniedziałek 22 czerwca 2015

Blisko trzydziestu twórców i działaczy wielkopolskiej „Solidarności” odebrało 9 czerwca z rąk prezesa Instytutu Pamięci Narodowej Łukasza Kamińskiego i wojewody wielkopolskiego Piotra Florka Krzyże Wolności i Solidarności za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce.

Gratulując odznaczonym i dziękując za umiejętność podjęcia właściwych decyzji w trudnych czasach totalitarnej dyktatury Prezes IPN podkreślił, że w ramiona Krzyża wpisana jest symbolika wartości związanych z walką o wolną Polskę.

- To „Wolność i Solidarność”, ale można też dodać inne: Prawda i Godność - Nadzieja i Jedność - Dobro Wspólne. Jednak największą wartością są ludzie, którzy odbierają to odznaczenie. Każdy z Państwa jest świadkiem wartości, których obrona kosztowała życie wielu ludzi, wymagała cierpienia i wyrzeczeń, a których tak bardzo potrzebujemy na co dzień – mówił prezes IPN.

 *****

Krzyż Wolności i Solidarności ustanowiony w 2010 roku jest polskim odznaczeniem państwowym nadawanym - na wniosek Prezesa Instytutu Pamięci Narodowej - przez Prezydenta RP  działaczom opozycji wobec dyktatury komunistycznej w PRL.