Solidarność Wielkopolska - Maraton Solidarności coraz popularniejszy
Maraton Solidarności coraz popularniejszy
Poniedziałek 26 sierpnia 2013

Już po raz dziewiętnasty 15 sierpnia br. na ulicach Gdyni i Gdańska rozegrany został Maraton Solidarności. Wzięła w nim udział rekordowa liczba 780 zawodników z 24 państw.

Klasyczną trasę maratońską długości 42 195 m najszybciej pokonał Kenijczyk, Wycliffe Kipkorir Biwot, który czasem 2.20,17 poprawił dotychczasowy rekord Maratonu. Kolejne dwa miejsca zdobyli również zawodnicy tego kraju Lagat Julius Kiprono i Munguti Makau Mark.

Wśród kobiet najlepsza okazała się Rumunka Daniela Elena Cilrand, zwyciężczyni Maratonu Solidarności w latach 2007-2010, która uzyskała czas 2 godz. 49 min. 19 sek . Drugie miejsce zajęła Polka Arleta Meloch z Grudziądza, a trzecie ubiegłoroczna tryumfatorka Halina Karnacewicz z Białorusi.

W Maratonie uczestniczyło wielu biegaczy reprezentujących „Solidarność”. Wśród nich kolejny raz najszybszy okazał się Grzegorz Jezierski (na zdjęciu pierwszy z lewej) występujący w barwach wielkopolskiej Solidarności, który uplasował się na 12 miejscu. .

Bieg rozpoczął się symbolicznie pod Pomnikiem Ofiar Grudnia’70 w Gdyni, a właściwy start nastąpił spod Urzędu Miasta Gdyni. Meta Maratonu była w Gdańsku na Długim Targu.

Celem Maratonu jest uczczenie ofiar Grudnia 1970 r. na Wybrzeżu Gdańskim oraz strajków w 1980 r., jak również propagowanie idei biegów maratońskich.

Puchary wręczali Piotr Duda i Tadeusz Majchrowicz z Komisji Krajowej, Krzysztof Dośla i Roman Kuzimski z ZR Gdańskiego, Kazimierz Zimny dyrektor Maratonu, medalista igrzysk olimpijskich w Rzymie z 1960 r., oraz przedstawiciele Europejskiego Centrum Solidarności.

Pierwszy bieg na dystansie półmaratonu odbył się w 1981 r. Reaktywowano go w 1989 roku (wtedy jego częścią była trasa przemarszu gdyńskich stoczniowców przez słynną kładkę), a od 1995 r. bieg odbywa się na trasie pełnego maratonu.
 
Organizatorem biegu jest Stowarzyszenie Maratonu Solidarności w Gdańsku, a na czele Komitetu Honorowego Maratonu stoi Piotr Duda, przewodniczący KK NSZZ „Solidarność”.

b