Solidarność Wielkopolska - Mniej zwolnień w Philipsie
Mniej zwolnień w Philipsie
Poniedziałek 11 lutego 2013

W grudniu 2012 r. pracodawca poinformował związki zawodowe działające w pilskiej firmie Philips Lighting Poland o zamiarze zwolnień grupowych.

Negocjacje trwające ponad miesiąc pozwoliły na zredukowanie liczby osób, które stracą pracę. W przyjętym porozumieniu zapisano, że ostateczna liczba osób przewidzianych do zwolnienia to 246, a nie jak pierwotnie planowano - 316 osób. Ta liczba może być jeszcze mniejsza, gdyż kilkadziesiąt osób otrzyma nową propozycję warunków pracy i płacy.

Ponadto wszyscy zwalniani - oprócz świadczeń wynikających z Kodeksu pracy - otrzymają dodatkowe odprawy, których wysokość w zależności od stażu pracy wyniesie: 3, 6 lub 9 tys. zł. Uzgodniono również, że zwolnienie będzie mógł otrzymać tylko jeden spośród dwojga małżonków zatrudnionych w Philipsie.

Kłopoty zakładu spowodował zakaz sprzedaży tradycyjnych żarówek - czyli głównego produktu - do krajów UE. Kierownictwo firmy upatruje szansę  wejścia na rynki azjatyckie i afrykańskie, gdzie normy unijne nie obowiązują.

b