Solidarność Wielkopolska - Niedziela dla Boga i rodziny
Niedziela dla Boga i rodziny
Poniedziałek 26 września 2016

Od 34 lat związkowcy z „Solidarności” pielgrzymują w trzecią niedzielę września do Częstochowy, aby modlić się w intencji Ojczyzny i ludzi pracy. Wśród 25 tys. Pielgrzymów przybyłych 18 września br. na Jasną Górę byli związkowcy wielkopolskiej „S”.

W wystąpieniu przed uroczystą Mszą św. szef „Solidarności” Piotr Duda powiedział, że dla związkowców i wszystkich chrześcijan ten dzień jest bardzo ważny. - Niestety, dzisiaj wielu członków naszego Związku, także wielu pracowników, całe rodziny chciałyby być z nami tutaj, na tej pielgrzymce, ale muszą być w pracy, tylko dlatego, że przez ostatnie 27 lat transformacji wszystkie wartości nam się wywróciły - podkreślił.

Szef Związku pozytywnie ocenił dialog z obecnym rządem, który stara się rozumieć bardzo ważne sprawy pracownicze. - Mamy prezydenta, który widzi  podmiotowość i godność ludzkiej pracy i w każdym swoim wystąpieniu stara się o tym mówić.

W przesłaniu do uczestników, odczytanym przed Mszą, prezydent Andrzej Duda napisał: - To ludzka praca jest podstawowym i najważniejszym źródłem bogactwa, siły, a w konsekwencji także niezależności każdego narodu. Polacy słyną ze swej pracowitości i umiłowania wolności. Te dwa dążenia idą ze sobą w parze, nawzajem się wzmacniają.

Głównym punktem pielgrzymki była uroczysta suma, której na jasnogórskim szczycie przewodniczył metropolita wrocławski abp Józef Kupny, krajowy duszpasterz ludzi pracy. Homilię wygłosił biskup pomocniczy diecezji radomskiej Piotr Turzyński, który mówił, że każdy człowiek tęskni za solidarnością. - Jest to tęsknota wpisana w ludzkie serce, stworzone na obraz i podobieństwo Boga, który jest wspólnotą. Tęsknota za solidarnością, widzianą w innych ludziach, to tęsknota za bliskością, zrozumieniem, wspólnotą.

Biskup przypomniał, że to słowo zabrzmiało szczególnie mocno właśnie w Polsce i zostało usłyszane na całym świecie. - Na nowo odkryliśmy w słowniku chrześcijańskim słowo „solidarność” - bycie z człowiekiem, nie przeciwko.

 

Za: tygodniksolidarnosc.pl