Solidarność Wielkopolska - Niższy podatek dochodowy
Niższy podatek dochodowy
Poniedziałek 28 października 2019

1 października weszła w życie nowelizacja z 30 sierpnia 2019 r. ustawy o PIT. Na jej podstawie, pracownicy, których zarobki mieszczą się w pierwszym progu podatkowym  od czwartego kwartału zamiast 18 zapłacą 17 proc. podatku dochodowego.

Stawka na poziomie 32 proc. pozostanie bez zmian. W dalszym ciągu będzie miała zastosowanie do dochodów ponad 85 528 zł. W 2019 r. niższa stawka będzie obowiązywała tylko przez trzy miesiące, dlatego średnia stawka dla całego 2019 r.  wyniesie 17,75 proc. Taką też stawkę trzeba będzie uwzględnić w zeznaniu rocznym składanym do końca kwietnia 2020 r., w odniesieniu do całości dochodów za 2019 r.

Może to spowodować u niektórych osób powstanie niedopłaty podatku, którą trzeba będzie uzupełnić przy rozliczeniu rocznym. Z takim problemem mogą się zetknąć osoby, które do tej pory w tym roku nie pracowały, a zostaną zatrudnione na ostatnie trzy miesiące 2019 r. W ich przypadku zastosowanie przez płatnika 17 proc. stawki do zaliczek na PIT będzie oznaczało konieczność dopłaty podatku w rozliczeniu rocznym. Docelowa 17-procentowa stawka PIT będzie stosowana od 2020 r.

Pracownicy, którzy od października chcą płacić niższy podatek, muszą przedłożyć pracodawcy stosowne oświadczenie dotyczące wysokości potrącanego podatku dochodowego od wynagrodzenia.

AD