Solidarność Wielkopolska - Obiad z seniorem
Obiad z seniorem
Poniedziałek 14 marca 2016

Pomysł jest prosty i piękny jak ten z zawieszona kawą. W dużym skrócie polega na tym, że raz w tygodniu, w niedzielę, wolontariusz odwiedza samotnego seniora, by zjeść z nim wspólnie obiad i chwilę porozmawiać. Obiad funduje lokalna restauracja, która w ten sposób dołącza do całej akcji. Inicjatywa inspirowana podobnymi działaniami w Płocku, narodziła się teraz na Sadybie w Warszawie. Przystąpiło do niej 6 restauracji.

Obejmie ona osoby powyżej 65. roku życia, nie posiadające rodzin. Jak informuje portal Sadyba24, inicjator akcji, w Płocku seniorzy zostali wskazani przez Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej oraz tamtejszego Rzecznika Osób Niepełnosprawnych. Podobnie można zrobić w innych miastach.

Restauratorzy jednak to nie wszystko. Potrzebni są wolontariusze oraz koordynatorzy. Wolontariusze odbieraliby posiłki w wybranych restauracjach i zanosili do mieszkań podopiecznych. Na miejscu mogliby również nakryć stół, podać posiłek, w zależności od potrzeby. Koordynatorzy zajęliby się powiązaniem konkretnej restauracji z seniorami i chętnymi wolontariuszami.

Jak wskazują badania przeprowadzone przez Johna Cacioppo, psychologa zajmującego się problemem samotności, jej poczucie może zwiększać u osób starszych ryzyko przedwczesnej śmierci nawet o 14 proc. Jedząc wspólny (i darmowy!) posiłek można sprawić komuś wielką radość i zmniejszyć to poczucie.