Solidarność Wielkopolska - Padł rekord w pisaniu listów!
Padł rekord w pisaniu listów!
Piątek 20 grudnia 2019

W poprzednim wydaniu ,,SW”, w ślad za Komisją Krajową zachęcaliśmy – z okazji Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka - do włączenia się do akcji pisania listów organizowanej przez Amnesty International.

Maraton powstał w Polsce w 2001 r. i stał się największym na świecie wydarzeniem w obronie praw człowieka. W 2018 r. na całym świecie napisano 308 964 listy. W tegorocznej akcji, zakończonej 15 grudnia padł historyczny rekord – napisano 370 669 listów! W 2019 r. bohaterkami i bohaterami Maratonu Pisania Listów były osoby młode, które zbyt wcześnie spotkały się z atakami, prześladowaniem i niesprawiedliwością. Wśród nich znaleźli się między innymi Yasaman Aryani, która odważyła się przeciwstawić irańskiemu prawu nakazującemu kobietom zakrywanie głowy, za co została skazana na 16 lat więzienia, a także Magai Matiop Ngong, który ma 17 lat i przebywa w celi śmierci.
Listy trafią do decydentów na Białorusi, w Iranie, Chinach, Kanadzie, Filipinach i 4 innych krajach, gdzie ważą się losy bohaterek i bohaterów Maratonu. Jak co roku do Maratonu Pisania Listów przyłączyły się m.in. szkoły, biblioteki i kawiarnie. Pisanie listów można było zorganizować także we własnym domu. Maratonowi towarzyszyły również wydarzenia dodatkowe w całej Polsce: koncerty, wystawy, pokazy filmów, warsztaty i spotkania poświęcone prawom człowieka. Zebrane listy z wyrazami wsparcia i apele do władz zostaną przekazane do adresatów.

AD