Solidarność Wielkopolska - Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy. Dehumanizacja pracy
Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy. Dehumanizacja pracy
Poniedziałek 28 kwietnia 2014

Na początku XX wieku w jednej z kopalń kanadyjskich miała miejsce katastrofa: wybuchł metan, zginęło wielu górników. Po tej tragedii górnicy szukali skutecznego środka, aby się zabezpieczyć. Przez wiele lat zjeżdżali pod ziemię zabierając kanarki w klatce. Kanarek był wyczulony na metan i przy niewielkim stężeniu padał – był to znak ostrzegawczy dla pracujących, którzy w porę opuszczali zagrożone wyrobiska. Dla upamiętnienia tamtych wydarzeń Kanadyjski Kongres Związków Zawodowych wydał pamiątkową plakietkę z symbolicznym wizerunkiem „złotego kanarka”. W 1986 r. Kanadyjski Kongres Związków Zawodowych przyjął dzień 28 kwietnia jako „Dzień Pamięci Pracowników”. Rok później inicjatywę tę podjęła amerykańska centrala związków zawodowych AFL-CIO.

NSZZ „Solidarność” już w 1991 r. wyszedł z inicjatywą, aby 28 kwietnia był obchodzony również w Polsce. I pod takim hasłem obchodzono ten dzień aż do 1996 r., kiedy to podczas odbywającej się w Nowym Jorku sesji Komisji ONZ ds. Stabilnego Rozwoju związkowcy zorganizowali specjalną ceremonię przy świetle świec dla upamiętnienia przypadków śmierci, okaleczeń, kontuzji i chorób zawodowych spowodowanych niebezpiecznymi warunkami pracy. W 1997 r. grupa robocza ds. Bezpieczeństwa i Higieny Pracy Międzynarodowej Konferencji Wolnych Związków Zawodowych zaleciła, aby 28 kwietnia obchodzić corocznie jako Międzynarodowy  Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy. Zapalona świeczka stała się symbolem tego święta - symbolem pamięci o zmarłych pracownikach. Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy obchodzony jest już w ponad 70 krajach świata.

 

*****
 

Tegorocznym obchodom Światowego Dnia Pamięci Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych towarzyszyć będzie Ogólnopolska Konferencja pt. „Dehumanizacja pracy drogą donikąd”, która odbędzie się w Ośrodku Szkolenia Państwowej Inspekcji Pracy we Wrocławiu.

B