Solidarność Wielkopolska - Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Pamięci Żołnierzy Wyklętych
Poniedziałek 25 lutego 2019

Wojewoda Wielkopolski Zbigniew Hoffmann oraz Wielkopolskie Stowarzyszenie Upamiętniania Żołnierzy Wyklętych zapraszają na obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych w Poznaniu.

1 marca 2019 r. o godz. 11.00  w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela przy ul. Fredry zostanie odprawiona Msza św., po której uczestnicy ulicami Fredry, Wieniawskiego przejdą pod Pomnik Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, gdzie odbędą się główne uroczystości.  

***

„Zapomniane ogniwo. Konspiracyjne organizacje młodzieżowe na ziemiach polskich w latach 1944/1945–1956” to tytuł wystawy przygotowanej przez poznański oddział IPN, poświęconej zupełnie zapomnianej formie oporu społecznego młodzieżowych organizacji konspiracyjnych powstałych tuż przed zakończeniem i tuż po zakończeniu II wojny światowej. Bohaterami są młodzi ludzie, którzy mimo prześladowań i terroru komunistycznego nie wahali się podjąć próby oporu wobec władz komunistycznych. Wielu z nich przypłaciło to najwyższą ofiarą, inni zaś długoletnimi wyrokami więzienia. Wystawa prezentuje ogólnopolski wymiar młodzieżowego ruchu oporu oraz kontekst regionalny: biogramy czterech wielkopolskich bohaterów organizacji antykomunistycznych opracował Marcin Podemski z OBEN IPN w Poznaniu.

Wystawa prezentowana będzie od 1 do 20 marca 2019 r. na Placu Wolności w Poznaniu, a od 22 marca do 10 kwietnia w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim.