Solidarność Wielkopolska - Pamięci ks. Jerzego
Pamięci ks. Jerzego
Wtorek 12 listopada 2019

19 października z kościoła p.w. Kazimierza Królewicza we Wrześni wyruszyła pielgrzymka członków i sympatyków „Solidarności”, aby - jak to się dzieje od siedemnastu lat – przybyć do miejsc znaczonych męczeńską śmiercią ks. Jerzego Popiełuszki

Uczciliśmy w ten sposób 35. rocznicę bestialskiego mordu dokonanego na patronie „Solidarności” przez funkcjonariuszy reżimu komunistycznego.

Tradycyjnie już rozpoczęliśmy pielgrzymowanie od kościoła p.w. Świętych Braci Męczenników w Bydgoszczy, gdzie po raz ostatni ks. Jerzy w towarzystwie proboszcza ks. Romualda Biniaka odprawił nabożeństwo różańcowe.

Trasa wiodła przez Górsk – miejsce uprowadzenia ks. Jerzego, zaporę na Wiśle pod Włocławkiem, gdzie wrzucono zmasakrowane ciało. W każdym z tych miejsc był czas na wspólną modlitwę, zadumę, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy.

Pielgrzymka zakończona uroczystą Mszą św. w Sanktuarium Matki Bożej w Biechowie była przepełniona śpiewaniem pieśni kościelnych i patriotycznych,  modlitwą różańcową oraz wsłuchiwaniem się w słowa homilii ks. Jerzego. Oby nigdy nie spełniły się słowa poety Tomasza Wasilczuka z wiersza pt. „Kamienny różaniec” poświęconego Księdzu Jerzemu:

„ Roztrwoniliśmy Twoje słowa
każdy swoją z nas poszedł drogą
gdybyś dziś mówił do nas
Może mówiłbyś – do nikogo…
Gdzie są wierne tłumy tak liczne
Co za Ciebie w ogień i na szaniec…
To tak mało – kamienny różaniec.”

Serdecznie dziękujemy Ojcom Paulinom za piękny Apel Jasnogórski i udzielenie błogosławieństwa na drogę powrotną do naszych domów. 

Teresa Piskorż