Solidarność Wielkopolska - Pokaz filmu „Wyklęty”
Pokaz filmu „Wyklęty”
Poniedziałek 25 lutego 2019

Specjalny - skierowany do szkół - program upamiętniania Żołnierzy Wyklętych przygotował Instytut Pamięci Narodowej zapraszając na pokaz filmu „Wyklęty” w reżyserii Konrada Łęckiego.

Akcja filmu „Wyklęty” toczy się w Polsce, w latach 1945-1948 i przedstawia żołnierzy zbrojnego podziemia niepodległościowego, walczących z władzą ludową o powojenny kształt Polski. Historia głównego bohatera osnuta jest na kanwie losów ostatniego z Żołnierzy Wyklętych, Józefa Franczaka ps. „Lalek”, uczestnika wojny obronnej Polski 1939. Po 1945 r. związany był ze strukturami ZWZ-AK i brał udział w zamachach na tzw. „utrwalaczy władzy ludowej” – milicjantów i żołnierzy formacji bezpieczeństwa. W filmie „Wyklęty”, inspirację jego historią odnajdziemy w postaci „Lola”, zagranej przez Wojciecha Niemczyka.

„Wyklęty” to film o brutalnych czasach, niedocenionych bohaterach targanych dylematami i sporze o historię, a także osamotnieniu, trudnej miłości i dramatach rodzin.

Pokaz odbędzie się 28 lutego 2019 r. w kinie „Rialto”, ul. Dąbrowskiego 38 w Poznaniu, o godzinie 12:30.

Wstęp wolny, zgłoszenia chęci udziału w projekcji należy zgłaszać na adres witold.sobocki@ipn.gov.pl  do dnia 27 lutego 2019 r.