Solidarność Wielkopolska - Polskie kobiety mają lepiej
Polskie kobiety mają lepiej
Poniedziałek 9 listopada 2015
Fot. Wojciech Obremski

Kobiety w UE zarabiają średnio o 16 proc. mniej niż mężczyźni - to tak, jakby od 2 listopada do końca roku nie płacono im za pracę. Komisja Europejska wskazuje na nierówności w wynagrodzeniu ze względu na płeć. Polska na tle innych państw w UE wypada bardzo dobrze.

Jak wyliczyła Komisja Europejska, ze względu na niższe stawki, kobiety w państwach unijnych pracują efektywnie 58 dni za darmo każdego roku, wykonując pracę tej samej wartości co mężczyźni.

Podczas gdy średnia różnica w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn w UE wynosi 16,3 proc., w Polsce jest to 6,4 proc., co czyni nas trzecim po Słowenii i Malcie państwem z najmniejszymi nierównościami. Najgorzej pod tym względem wypadają Estonia, Austria, Czechy i Niemcy, gdzie panie zarabiają między 20 a 30 proc. mniej niż ich partnerzy.

„Równość kobiet i mężczyzn jest jedną z fundamentalnych wartości Unii Europejskiej, ale ten dzień przypomina nam, że nie jest to jedno z podstawowych realiów UE” - napisali we wspólnym oświadczeniu komisarz ds. zatrudnienia i spraw socjalnych Marianne Thyssen, komisarz ds. sprawiedliwości i równości płci Vera Jourova oraz wiceszef KE Frans Timmermans.

 

hd