Solidarność Wielkopolska - Pomnik „Macierzyństwo – Rodzina” stanął w Pile
Pomnik „Macierzyństwo – Rodzina” stanął w Pile
Poniedziałek 10 czerwca 2019

W Dniu Matki odsłonięto w Pile pomnik autorstwa rzeźbiarza Marka Brose-Kwasigrocha „Macierzyństwo - Rodzina”. Współorganizatorami tego wydarzenia było Stowarzyszenie EFFATA, NSZZ „Solidarność” Oddział Piła oraz Organizacja Zakładowa NSZZ „Solidarność” w pilskim Szpitalu Powiatowym.

Od roku trwały prace i starania o przygotowanie miejsca, planów technicznych i zezwoleń. Odsłonięty 26 maja pomnik stanął przed wejściem do Szpitala Powiatowego.

- Oddaliśmy szacunek wszystkim Matkom, ich Miłości i Macierzyństwu. Dziękujemy Panu Markowi za przekazanie swojej bardzo osobistej pracy, dziękujemy Darczyńcom, dzięki którym Pomnik stoi przed pilskim szpitalem. Rzeźba jest darem autora dla naszej społeczności. Pomnik i jego otoczenie, może w przyszłości z ławeczką, będzie miejscem skupienia, refleksji rodziców, pacjentów i odwiedzających nasz pilski szpital – czytamy na stronie Stowarzyszenia.

Co zainspirowało rzeźbiarza do stworzenia pomnika oddającego hołd macierzyństwu i rodzinie?

„Któregoś dnia, kiedy robiłem porządki na działce, mój szpadel nagle zablokował się na czymś twardym w ziemi. Nie przypuszczałem, że ukryty tam duży kamień podpowie mi temat mojej przyszłej pracy. Pomysł przypieczętował mój pobyt w pilskim szpitalu, gdzie zobaczyłem ogrom ciężkiej, odpowiedzialnej pracy skupionej wokół ludzkiego cierpienia – walki o zdrowie i życie człowieka, często o rozpaczliwe wydarcie go z objęć śmiertelnej choroby. Kamień, który odpowiedział na uderzenie mojego szpadla, spoczywał na głębokości jednego metra. Wydobyłem go, osuszyłem i umyłem, odkrywając w pełnej krasie jego naturalny kolor i granulację. Pasował idealnie do stworzenia rzeźby rodziny, w której rodzice otaczają czułym uściskiem dwójkę swoich dzieci. Ten „skamieniały” gest ukazuje potęgę rodzicielskiej miłości, głębię macierzyńskich uczuć oraz rodzinę, która jest tego wszystkiego opoką” - wyznaje Marek Brose-Kwasigroch.

 

Źródło: effata.of.pl