Solidarność Wielkopolska - Postulaty Związku zrealizowane w 100 proc.
Postulaty Związku zrealizowane w 100 proc.
Poniedziałek 8 sierpnia 2016

Na wspólnej konferencji prasowej w Bielsku-Białej przewodniczący „Solidarności” Piotr Duda i wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed wspólnie ocenili realizację postulatów pracowniczych przez rząd premier Beaty Szydło.

Zdecydowane stanowisko w tej sprawie zaprezentował przewodniczący „Solidarności”, który powiedział: - Postulaty związku zawodowego „Solidarność”, które przez ostatnie 8 lat rządów PO i PSL nieśliśmy na sztandarach, w 100 proc. zostały zrealizowane.

Przy tej okazji wymienił: podwyżka płacy minimalnej (etatowej i godzinowej), wprowadzenie tzw. klauzuli społecznej w zamówieniach publicznych, ograniczenie okresu zawierania z pracownikami umów na czas określony, nakaz zawarcia z pracownikiem umowy przed podjęciem przez niego pracy, pozytywne stanowisko rządu do prezydenckiego projektu ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego i sprawna realizacja programu 500 plus wspierającego rodziny z dziećmi.

Piotr Duda przypomniał także, że Związek oczekuje wprowadzenia do ustawy o obniżeniu wieku emerytalnego stażu pracy w wysokości 35 lat dla kobiet i 40 lat dla mężczyzn, a także zaprezentowania przez rząd swoistej mapy drogowej podwyżek płac w sferze budżetowej (przez 8 lat rządów PO-PSL płace w tej sferze były zamrożone).(...)

Kilka dni temu Rada Ministrów przyjęła jednogłośnie stanowisko, w którym popiera obniżenie wieku emerytalnego bez żadnych dodatkowych warunków, co oznacza, że rząd pozytywnie opiniuje projekt ustawy przygotowany przez prezydenta.  

W tej sytuacji nic już nie stoi na przeszkodzie, aby prezydencki projekt ustawy w tej sprawie został przyjęty przez Parlament po przerwie wakacyjnej, przy czym jak zaznaczono w opinii rządu, powinna ona wejść w życie od 1 października 2017 roku. 

 

*****

Piotr Duda w programie „Dziś wieczorem” (TVP Info)

- Mam zaszczyt pełnić po raz pierwszy funkcję przewodniczącego Rady Dialogu Społecznego. W historii komisji trójstronnej nie było takiej sytuacji, że pracodawcy i związki zawodowe wspólnie przyjmują pozytywne stanowisko co do wynagrodzenia minimalnego. To dobry kierunek, ale zawsze mogłoby być lepiej, „Solidarność” nie ma potrzeby protestować. Mamy wychodzić na ulicę tylko dlatego, że rząd przebił nas w płacy minimalnej? Myśmy proponowali 1970 zł, a rząd 2 tys. zł. Myśmy się nachodzili przez 8 lat. Wspieraliśmy pana prezydenta po to, by dzisiaj rozmawiać w dialogu. Skoro PiS i prezydent zobowiązali się do obniżenia wieku emerytalnego, to będziemy tego pilnować.