Solidarność Wielkopolska - Powrót do normalności
Powrót do normalności
Poniedziałek 28 grudnia 2015
Fot. Wojciech Obremski

Poczta Polska wygrała przetarg na obsługę przesyłek sądowych w latach 2016-2018. To dobra wiadomość zarówno dla pracowników narodowego operatora pocztowego, jak i dla osób zatrudnionych w sądownictwie.

W postępowaniu przetargowym przeprowadzonym przez Centrum Zakupów dla Sądownictwa Poczta Polska zdobyła 98 punktów na 100 możliwych, podczas gdy Polska Grupa Pocztowa należąca do firmy InPost uzyskała zaledwie 68 punktów. Narodowy operator pocztowy zaproponował cenę znacznie niższą od prywatnego konkurenta. Oferta Poczty opiewała na nieco ponad 293 mln zł, podczas gdy PGP wyceniła swoje usługi na 475,6 mln zł.

Cena nie była jednak jedynym kryterium branym pod uwagę w postępowaniu przetargowym. O wyborze PP zdecydowała również jakość świadczonych usług oraz tzw. klauzule społeczne. W Poczcie Polskiej podstawową formą zatrudnienia jest umowa o pracę. Tymczasem zdecydowana większość pracowników PGP pracuje na umowach śmieciowych.

Bogumił Nowicki, przewodniczący „Solidarności” pracowników Poczty Polskiej stwierdził, iż wygrana w przetargu na obsługę przesyłek sądowych to bardzo dobra wiadomość dla załogi PP, gdyż gwarantuje spory dopływ gotówki dla naszej firmy. Konsekwencją niekorzystnego dla Poczty Polskiej wyniku poprzedniego przetargu na obsługę sądów były spore redukcje zatrudnienia. Odzyskanie tego kontraktu daje szansę nie tylko na utrzymanie obecnej liczby pracowników, ale również, w naszej ocenie, spowoduje konieczność zatrudnienia nowych.