Solidarność Wielkopolska - Powstanie, które zmieniło historię
Powstanie, które zmieniło historię
Poniedziałek 28 listopada 2011
Fot. Archiwum

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 r. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość. Bezpośrednim impulsem do rozpoczęcia walk stała się wizyta w Poznaniu polskiego pianisty i działacza niepodległościowego Ignacego Paderewskiego. Powstanie zakończyło się 16 lutego 1919 r. rozejmem w Trewirze.

Wiara Lecha już kolejny rok zachęca do upamiętnienia rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego przez wywieszanie flag, będących repliką sztandaru powstańczego z 1918 r., przedstawiającego białego orła na czerwonym tle.

    Wywieszenie flagi to jeden ze sposobów oddania hołdu powstańcom. Zachęcamy wszystkich do uczczenia sukcesu Powstania Wielkopolskiego sprzed 93 lat i udekorowania flagami powstańczymi swoich okien oraz balkonów - mówi Mariusz z Wiary Lecha.

 

   W tym roku oprócz charakterystycznych flag trafiła do salonów muzycznych płyta „Potrafimy zwyciężać”, która jest muzycznym hołdem dla Powstańców Wielkopolskich. Znajdują się na niej nagrania dziesięciu wykonawców związanych z Wielkopolską, m.in. Luxtorpeda, Marshantia Dorren, Babilon, The Sandals, Slums Attack i Nowy Folklor Afro-Polski.

   „Potrafimy zwyciężać" to płyta łamiąca stereotyp myślenia o historii Polski usianej martyrologią i pomnikami, pokazująca, że potrafimy cieszyć się własnymi sukcesami, a przede wszystkim, że potrafią cieszyć się nimi ludzie młodzi, którzy dzięki poświęceniu swoich przodków, mogą dziś uczyć się, pracować i tworzyć wolną muzykę w wolnej Polsce - mówi Małgorzata Kaczmarek, wydawca płyty.

   Cały dochód ze sprzedaży flag i płyt zostanie przeznaczony na organizację uroczystości. Od tego, ilu Wielkopolan zechce wspomóc akcję powstańczą Wiary Lecha, zależy przebieg uroczystości.

   Region Wielkopolska zachęca do zakupu flag i płyt, które dostępne są w Poznaniu w sklepie Tifosi przy ul. Ratajczaka 20, a także w Gnieźnie, Kole, Pile i Śremie, Środzie, Ostrowie i Nowym Tomyślu.

pt