Solidarność Wielkopolska - Powstanie Wielkopolskie po angielsku
Powstanie Wielkopolskie po angielsku
Poniedziałek 10 lutego 2020

Portal https://pw.ipn.gov.pl/ upamiętniający bohaterski zryw naszych przodków w Powstaniu Wielkopolskim, przygotowany przez Instytut Pamięci Narodowej wspólnie z kilkunastoma instytucjami nauki, kultury i mediów, jest ciągle rozwijany i obecnie doczekał się wersji w języku angielskim.

Uroczysta inauguracja portalu w jego angielskiej odsłonie oraz przedstawienie kolejnych Instytucji, które przyłączyły się do projektu, odbędzie się 17 lutego 2020 r., o godz. 12.00, w Muzeum Narodowym w Poznaniu (Aleje Marcinkowskiego 9).

Wybór miejsca inauguracji portalu nie jest przypadkowy. Gmach Muzeum to miejsce historycznie związane z Powstaniem oraz z późniejszą, blisko stuletnią tradycją gromadzenia i przechowywania pamięci o tym wolnościowym zrywie. Wydarzeniu towarzyszyć będzie prezentacja wystawy Wielkopolskiego Muzeum Wojskowego „Wielkopolskie znaki zwycięstwa”, która pokazuje odznaki nadawane za udział w Powstaniu Wielkopolskim 1918–1919 w okresie II Rzeczypospolitej Polskiej. 

Ideą portalu jest edukowanie, propagowanie i upamiętnianie Powstania Wielkopolskiego. Jego ważną zaletą jest otwarta formuła i uzupełnianie informacji poprzez zbieranie tekstów i materiałów z terenu całego województwa oraz zapraszanie do współpracy regionalistów, historyków i instytucji propagujących pamięć o Powstaniu.