Solidarność Wielkopolska - Pozew przeciwko ministrowi zdrowia
Pozew przeciwko ministrowi zdrowia
Poniedziałek 28 września 2015

Komisja Krajowa „Solidarność” złożyła do prokuratora generalnego zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa przez ministra zdrowia Mariana Zembalę. Zarzuca mu podpisanie rozporządzenia, które jest wynikiem porozumienia zawartego tylko z jednym związkiem zawodowym, co łamie ustawę o związkach zawodowych i jest sprzeczne z konstytucyjną zasadą równości wobec prawa.

Sprawa stała się głośna na początku sierpnia, gdy ministerstwo zdrowia wysłało do konsultacji Rozporządzenie w sprawie ogólnych warunków umów o udzielenie świadczeń opieki zdrowotnej. Okazało się wtedy, że zostało ono uzgodnione wyłącznie z jedną organizacją związkową.

Komisja Krajowa ostrzegała, że jeśli rozporządzenie wejdzie w życie, „Solidarność” skieruje sprawę do prokuratury oraz, że będzie w tej sprawie przygotowany wniosek do Trybunału Konstytucyjnego. - To sytuacja bez precedensu, aby konstytucyjny minister z premedytacją łamał prawo – powiedział rzecznik „Solidarności” Marek Lewandowski informując dziennikarzy na konferencji prasowej o skierowaniu zawiadomienia do prokuratury. - Minister nie ma prawa wybierać sobie, z kim prowadzi negocjacje, a z kim nie – stwierdziła z kolei Maria Ochman, szefowa Sekretariatu Ochrony Zdrowia NSZZ „Solidarność”. - Minister Marian Zembala zrobił to z pełną premedytacją.

Jako dowód Maria Ochman pokazała kopię listu Zarządu Krajowego Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych do premier Ewy Kopacz, w którym m.in. czytamy: „Zwracamy uwagę, że nasza organizacja od początku rozpoczęcia rozmów, tj. od 23 czerwca 2015 r., na  prośbę Ministerstwa Zdrowia zachowywała w tajemnicy przebieg prowadzonych negocjacji”.

„Solidarność” nie jest przeciwko podwyżkom dla pielęgniarek i położnych, ale muszą je otrzymać wszyscy pracownicy służby zdrowia, którzy są tak samo ważni i bez których placówki zdrowia nie mogą istnieć – dodała M. Ochman.

ml