Solidarność Wielkopolska - Pracodawcy chcą wiedzieć więcej
Pracodawcy chcą wiedzieć więcej
Poniedziałek 22 kwietnia 2013

Pracodawcy zrzeszeni w Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych domagają się poszerzenia katalogu informacji, jakich będą mogli żądać od osób starających się o zatrudnienie – pisze „Dziennik. Gazeta Prawna”. Gdyby  zmiany weszły w życie, to pracodawcy -  oprócz standardowych danych osobowych -  uzyskają dostęp do informacji np. o karalności czy historii kredytowej. Zdaniem pracodawców ma to zapobiec zatrudnianiu osób mogących stanowić źródło nadużyć finansowych.

Gazeta przytacza wypowiedź Pawła Panczyja, dyrektora zarządzającego Związku Liderów Sektora Usług Biznesowych: - Rozwiązania pozwalające na zapewnienie właściwego poziomu bezpieczeństwa świadczenia usług finansowych, związanego z odpowiednim doborem kadr, ma wiele krajów Europy, m.in.: Wielka Brytania, Holandia, Włochy czy Litwa i Estonia. Ich brak w Polsce sprawia, że możemy stracić możliwość stworzenia nawet 100 tysięcy nowych etatów w ciągu następnych 4 lat. 

Zdaniem związkowców wielu pracodawców dąży do coraz większego kontrolowania pracowników, a nawet ingerowania w ich życie prywatne. Trzymanie ich w ciągłej gotowości, m.in. „na krótkiej smyczy” telefonów komórkowych czy łączy mailowych  jest często normą.  W firmach stosowane są wykrywacze kłamstw, skanowane są linie papilarne i tęczówki.

O skomentowanie tej propozycji Gazeta zwróciła się do Wojciecha Wiewiórowskiego,  generalnego inspektora ochrony danych osobowych, który powiedział, że zasady takie mogą mieć uzasadnienie jedynie w niektórych sektorach, np. finansowym. Jest natomiast przeciwny wprowadzaniu takiego rozwiązania jako głównej zasady wynikającej z Kodeksu pracy. - Należy się zastanowić, czy tego typu przepisy nie powinny być wprowadzone do większej liczby sektorów niż obecnie, przykładowo w odniesieniu do rynku finansowego, gdzie chodzi o duże przepływy pieniędzy. Zasada ta nie powinna odnosić się jednak do zwykłej kasjerki w hipermarkecie czy stróża na parkingu, mimo iż osoby te również odpowiadają za powierzone im mienie i środki finansowe.


 

b