Solidarność Wielkopolska - Pracownicy Enei wyszli na ulicę
Pracownicy Enei wyszli na ulicę
Poniedziałek 8 lipca 2019
fot. Solidarnosc-enea.pl

Blisko 500 związkowców spółek koncernu energetycznego Enea protestowało w zeszłą środę przed siedzibą firmy w Poznaniu. Domagali się zakończenia przeciągających się rozmów płacowych i likwidacji przerostu kadry zarządzającej kosztem zwykłych pracowników.

Negocjacje płacowe wynikające z zapisów Zakładowego Zbiorowego Układu Pracy powinny zakończyć się w lutym. Do początku lipca jednak w żadnej ze spółek energetycznego potentata nie podpisano porozumienia płacowego. W niektórych spółkach negocjacje toczą się w trybie sporu zbiorowego.

Związkowcy uważają, że winę za ten stan ponosi zarząd spółki-matki, który przeciąga rozmowy i lekceważy reprezentację pracowników.

W czasie pikiety protestujący złożyli podpisy pod wspólną petycją, która został odczytana wszystkim zebranym. Następnie delegacja protestujących wręczyła petycję zarządowi Enei SA. W petycji domagają się – poza postulatami płacowymi - m.in. poszanowania zaleceń Państwowej Inspekcji Pracy, zaprzestania szukania oszczędności kosztem pracowników, wyrównania nierówności płacowych między pracownikami zajmującymi te same stanowiska i ograniczenia biurokracji.

Przedstawiciele zarządu firmy zapewnili protestujących, że porozumienie płacowe zostanie zawarte w lipcu, a punkty złożonej petycji zarząd przeanalizuje.

Choć negocjacje z udziałem mediatora wyznaczone były na 16 lipca, zarząd zaproponował, by spotkanie ze stroną społeczną odbyło się wcześniej tj. 1 lipca. Ostatecznie po poniedziałkowych negocjacjach (1 lipca), we wtorek podpisano porozumienie płacowe w Enei SA, na podstawie którego pracownicy otrzymają 300 zł podwyżki od sierpnia i 1000 zł jednorazowej nagrody w lipcu tytułem wyrównania od początku roku. Do 19 lipca mają się zakończyć rozmowy w pozostałych spółkach należących do grupy Enea.