



Jarosław Lange przewodniczący wielkopolskiej „Solidarności został powołany przez Prezydenta Andrzeja Dudę do Rady Dialogu Społecznego. Pierwszym przewodniczącym RDS został Piotr Duda szef „Solidarności”. Przewodniczący będą się co roku zmieniali - na przemian będą to reprezentanci związków, pracodawców i rządu. Społecznym doradcą Prezydenta będzie Agnieszka Lenartowicz-Łysik.
- Liczę na rolę Rady Dialogu Społecznego w budowie lepszej Polski - powiedział Prezydent Andrzej Duda, który w czwartek 22 października powołał członków nowego forum współpracy przedstawicieli pracowników, pracodawców i rządu.
Prezydent przypomniał, że podczas jego rozmów z mieszkańcami Polski bardzo często pojawiał się problem braku dialogu. Podkreślił, że ogromnie liczy na rolę RDS w budowie lepszej Polski, w zapewnieniu krajowi zrównoważonego rozwoju. - By było poczucie solidaryzmu społecznego, żeby ono było w obywatelach odbudowywane - zaznaczył. - Fundamentalne znaczenie dla realizacji tych zadań ma dialog. Dialog rozumiany jako dążenie do porozumienia w sprawach ważnych - powiedział prezydent.
Dziękował za „ważny i znaczący” gest wobec prezydenta i konstytucji - wprowadzenie do Rady Dialogu Społecznego przedstawiciela głowy państwa.
Zadaniem Rady jest prowadzenie dialogu społecznego w celu zapewnienia warunków właściwego rozwoju społeczno-gospodarczego oraz zwiększenia konkurencyjności polskiej gospodarki i spójności społecznej. Rada ma także w sposób praktyczny realizować zasadę partycypacji i solidarności społecznej.
*****
W RDS będzie zasiadać 59 osób. Nowa Rada, w odróżnieniu od Komisji Trójstronnej, ma być ciałem niezależnym, w którym każda ze stron ma równe prawa. W Radzie po ośmiu członków będą miały „Solidarność”, OPZZ i Forum Związków Zawodowych, a po sześciu cztery organizacje pracodawców - Konfederacja Lewiatan, Pracodawcy RP, Business Centre Club i Związek Rzemiosła Polskiego. Prezydent oraz prezesi NBP i GUS będą mieli swoich przedstawicieli z głosem doradczym.