Solidarność Wielkopolska - Rekomendacja - nowa forma rekrutacji pracownika
Rekomendacja - nowa forma rekrutacji pracownika
Poniedziałek 26 września 2016

Rekomendacja staje się coraz chętniej wykorzystywanym rozwiązaniem w rekrutacji pracowników, informuje interia.pl. Osoby zatrudnione z polecenia częściej niż w przypadku tradycyjnych rekrutacji spełniają oczekiwania firmy.

Metody rekrutacji przez klasyczne portale z ofertami pracy są wciąż często wykorzystywane, jednak mimo szerokiego zasięgu ogłoszeń taka forma rekrutacji nie zawsze przynosi efekty. Eksperci zaznaczają, że metoda oparta na rekomendacji jest najlepsza. Jeśli ktoś zostanie zarekomendowany, ktoś za tę osobę zaręczy, a ona przyjdzie do pracy, zwykle się sprawdza. Przyszłość rekrutacji znajduje się w sieci, w mediach społecznościowych, przy tym istotne są rekomendacje, czyli budowanie kapitału społecznego.

Jak wynika z najnowszego badania Sotrender i Combine wykonanego na zlecenie platformy rekrutacyjnej LepszaPraca.pl „Rekrutacja 4.0”, nawet 80 proc. poleceń pracy w social media odbywa się za pomocą portalu społecznościowego Facebook. Najczęściej poszukiwane są osoby na stanowiska o dużej rotacji, choć nie brakuje także ofert dla pracowników reklamy, programistów oraz pracowników z wąską specjalizacją. Pracę polecają najczęściej osoby prywatne (ok. 2/3 poleceń), nieco rzadziej publikują takie informacje firmy pod konkretnymi markami.

Na systemie polecenia zyskują osoby, które polecają pracowników. Stawki za polecenie zaczynają się w Polsce od 500 zł, jednak w zależności od branży mogą sięgać nawet 10 tys. zł. Niekiedy na wypłatę należy poczekać do zakończenia okresu próbnego zatrudnionej osoby, czasami wypłacana jest od ręki.

solidarnosc.org.pl

hd