Solidarność Wielkopolska - Rockowo o wypadkach
Rockowo o wypadkach
Poniedziałek 11 lipca 2016
Fot. A. Dolska

Specjalne kompozycje dla uczczenia  bohaterów Poznańskiego Czerwca’56 przygotował pochodzący ze Szwecji zespól De Press z liderem Andrzejem Dziubkiem.

Koncert przygotowany przez Radio Merkury odbył się w scenerii nieczynnej hali W7 ,,Cegielskiego”, skąd w 1956 r. robotnicy upomnieli się o godność i chleb.

Autorem tekstów dwóch kompozycji zaprezentowanych podczas wieczoru jest Włodzimierz Marciniak, uczestnik Poznańskiego Czerwca. Niesamowite wrażenie na słuchaczach zrobiła też ballada do wiersza Kazimiery Iłłakowiczówny ,,Rozstrzelano moje serce”.

W koncercie uczestniczyli tylko zaproszeni goście, a szkoda, bo koncert był wart tego,  by wysłuchała go jak najszersza publiczność, bo mimo że koncert był relacjonowany w telewizji publicznej i radiu, to żadna transmisja nie odda w pełni atmosfery piosenek o Czerwcu, zaśpiewanych w hali, w której czuć jeszcze zapach smaru i metalu, a wśród którego pracowali ci, którzy o godz. 6.30, 28 czerwca 1956 r. wyszli stąd na ulicę, by powiedzieć ,,Dość!”.