Solidarność Wielkopolska - Rozmawiali o nowej instytucji dialogu społecznego
Rozmawiali o nowej instytucji dialogu społecznego
Poniedziałek 12 stycznia 2015
Fot. Marcin Żegliński

Po spotkaniu z udziałem prezydenta Bronisława Komorowskiego związki zawodowe i organizacje pracodawców porozumiały się co do 80 proc. zapisów projektu ustawy powołującego nową instytucję dialogu społecznego w miejsce komisji trójstronnej. W przyszłym tygodniu, w kolejnej turze rozmów będzie uczestniczyć premier Kopacz.

Do podobnego spotkania doszło rok temu po tym, kiedy związki zawodowe opuściły komisję trójstronną na znak protestu przeciwko ignorowaniu ich stanowiska w wielu kwestiach.

- Dobrze, że związki zawodowe przygotowały projekt ustawy, bo mamy nad czym pracować. Dialog powinien być jednym z fundamentów funkcjonowania państwa i społeczeństwa. Nie jest o to łatwo, ale jest możliwe - zaznaczył prezydent.

W spotkaniu z prezydentem Bronisławem Komorowskim w Pałacu Prezydenckim uczestniczyli: przewodniczący „S” Piotr Duda, szef OPZZ Jan Guz, szef Forum Związków Zawodowych Tadeusz Chwałka, prezydent Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan Henryka Bochniarz, prezydent Pracodawców RP Andrzej Malinowski, prezes Business Centre Club Marek Goliszewski oraz prezes Związku Rzemiosła Polskiego Jerzy Bartnik. Rząd reprezentował minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz.

Przypomnijmy, że 19 grudnia na konferencji prasowej w siedzibie OPZZ w Warszawie liderzy reprezentatywnych związków zawodowych i organizacji pracodawców oznajmili, że są blisko porozumienia w sprawie wspomnianego projektu ustawy. Teraz wydaje się, że rozmowy wchodzą w fazę finalną. W przyszłym tygodniu strony spotkają się z premier Ewą Kopacz. - Prezydent od ponad roku działa na rzecz przełamania impasu w dialogu społecznym, który nastąpił po zawieszeniu uczestnictwa związków zawodowych w komisji trójstronnej. Wtedy po raz pierwszy spotkał się z partnerami społecznymi. Ustalono wówczas, że podejmą oni dialog autonomiczny w celu stworzenia projektu ustawy dotyczącego nowej formuły funkcjonowania dialogu społecznego. Zarówno ze strony związków zawodowych, jak i organizacji pracodawców istnieje wyraźna wola sfinalizowania prac. Dlatego już porozumiały się one co do 80 proc. zapisów projektu ustawy. Zakładają, że do końca stycznia nastąpią uzgodnienia w pozostałych kwestiach - informowała po zakończeniu spotkania Irena Wóycicka, minister ds. społecznych w Kancelarii Prezydenta RP.

Minister pracy Kosiniak-Kamysz w imieniu premier Kopacz zaprosił liderów związków zawodowych i organizacji pracodawców w przyszłym tygodniu na spotkanie do Kancelarii Premiera. W ten sposób w prace został włączony trzeci partner dialogu społecznego, czyli rząd.

Projekt ustawy powołujący nową instytucję dialogu społecznego przewiduje większą równowagę partnerów społecznych i rządu, wzmocnienie i odpolitycznienie dialogu oraz zapewnia na ten cel odpowiednie finansowanie.

Krzysztof Świątek (www.solidarnosc.org.pl)