



Blisko sześćdziesięciu działaczy pilskiej „Solidarności” otrzymało Medal Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność”. Uroczystość odbyła się w Ośrodku Geovita w Płotkach i była zwieńczeniem programu Zapomniani - Niepokorni, którego celem jest zbieranie świadectw osób działających w podziemnych strukturach Związku w byłym województwie pilskim.
Inicjatorami i realizatorami pomysłu są Franciszek Langner i Roman Nisiewicz - znani działacze tamtejszej „Solidarności”. Przez kilka miesięcy odwiedzali swoich kolegów i spisywali ich wspomnienia. Życiorysy tych osób stanowią dokumentalne świadectwo losów ludzi, którzy tworzyli „Solidarność” w 1980 r., później - nie bacząc na represje - trwali przy niej, gdy została zepchnięta do podziemia i pozostali wierni jej ideałom. Wspomnienia opracowane i zachowane w formie pisemnej i jako nagrania CD, stanowiące znakomity materiał źródłowy dla wszystkich zainteresowanych dziejami Polski i regionu, zostały przekazane do poznańskiego oddziału IPN.
Na uroczystość nie dotarł przewodniczący Komisji Krajowej Piotr Duda, obiecał jednak, że na pewno przyjedzie do Piły jeszcze w tym roku. Reprezentowała go Sekretarz KK Ewa Zydorek, która wyraźnie wzruszona powiedziała: - Sądzę, że nikt z nas, gdy zaczynaliśmy w 1980 r. nie spodziewał się, że zmienimy oblicze Europy. Dzisiaj jest czas, aby dziękować ludziom, którzy nie złamali się i doprowadzili do tego, że mamy wolną Polskę. Następnie odczytała specjalny list od przewodniczącego KK skierowany do zebranych.
- To, w czym braliście udział zamieniło się w wolną Polskę, choć nie zawsze taką o jakiej myśleliśmy. Jestem wam wdzięczny za wspólnotę, którą tworzyliśmy wówczas i za to, że dzisiaj możemy się spotkać w gronie osób, które zrobiły tak wiele, a o których mało kto wiedział. Dlatego tak ważne jest wydobywanie waszego udziału z niepamięci – powiedział były przewodniczący wielkopolskiej „S” Janusz Pałubicki. Przypomniał szczególnie trudne warunki dla podziemnej działalności w tym regionie, gdyż było tutaj wyjątkowo silne „stężenie milicyjno-wojskowe”.
Wśród zaproszonych gości byli również: przewodniczący Regionu Wielkopolska Jarosław Lange, szef oddziału pilskiego ZR. Antoni Gawroch prezes poznańskiego oddziału IPN Rafał Reczek i ks. Jarosław Wąsowicz. Duszpasterz, który jest autorem publikacji poświęconych Solidarności oraz Dorota Fechner przypomnieli dzieje pilskiej „Solidarności”. Uzupełnieniem były fragmenty materiałów operacyjnych z inwigilacji działaczy podziemnych odczytane przez uczniów miejscowych szkół.
Działacze pilskiej „S” ufundowali pamiątkowe Wiosło Nadziei dla przewodniczącego KK. Na jednym piórze napisano „…są sytuacje, gdy trzeba wbrew nurtowi, pod prąd” , a na drugim były nazwiska odznaczonych Medalem „Solidarności”.
Wiosło Nadziei z taką samą sentencją otrzymał również Jarosław Lange. Tym razem był to pagaj, czyli wiosło z jednym piórem.
Wdzięczni podziemniacy przygotowali również specjalne podziękowania dla swoich kolegów Franciszka Langnera i Romana Nisiewicza. A Jarosław Lange wręczając autorom programu Zapomniani-Niepokorni, medale na których wyryte zostało 21 postulatów sierpniowych, powiedział: - Żyje wśród nas wielu takich cichych bohaterów. Wydobycie z cienia, okazanie szacunku i wdzięczności, zachowanie pamięci jesteśmy im winni. Dziękuję, że podjęliście trud spełnienia tego obowiązku.
Następnie uczestnicy spotkania w niecodzienny sposób zostali zaproszenia na biesiadę. Zaproszenia otrzymali w formie ulotek, które poszybowały w powietrze przy pomocy wyrzutni stosowanej w stanie wojennym.