Solidarność Wielkopolska - Solidarni z Ukrainą
Solidarni z Ukrainą
Poniedziałek 10 marca 2014

Ponad  2 tysiące osób, w tym przedstawiciele Wielkopolskiej „Solidarności”, manifestowało 8 marca przed Ambasadą Rosji. Manifestacja rozpoczęła się od odtworzenia hymnów Polski oraz Ukrainy. Protestujący przynieśli flagi „Solidarności” jedne biało-czerwone i drugie w barwach Ukrainy - z niebieskim tłem i żółtym napisem. W demonstracji uczestniczyli również Syryjczycy, którzy chcieli przypomnieć o problemach swojego kraju oraz studenci ukraińscy kształcący się na polskich uczelniach. Na transparentach znajdowały się napisy: „Ukraina bez Putina”, „Precz z Czeczenii, Gruzji i Ukrainy”, „Suwerenna Ukraina nie potrzebuje Putina”, „Putin hands off Ukraine”.

- „Solidarność” to związek zawodowy. Ale to też solidarność międzyludzka i solidarność międzynarodowa, dlatego dzisiaj tu jesteśmy - mówił Piotr Duda, przewodniczący KK. Przypomniał, że „Polska otrzymywała podobne gesty wsparcia i solidarności w latach 80. oraz w czasie stanu wojennego. To jest nasza wspólna sprawa, wszyscy, którzy żyjemy w Europie   na świecie, chcemy żyć w pokoju i rozwiązywać swoje problemy w sposób pokojowy”. Lider „S” wezwał prezydenta Rosji do pokojowego dialogu i nie eskalowania napięcia. Zapowiedział, że jeśli podczas poniedziałkowego spotkania central związkowych w Brukseli dwie uczestniczące w nim organizacje związkowe z Rosji stanowczo nie skrytykują działań Putina, wniesie o zawieszenie ich w prawach członków europejskich struktur związków zawodowych.

Przewodniczący zwracał uwagę, że choć społeczeństwo zdało egzamin w tej trudnej dla Ukrainy sytuacji, światowi i europejscy politycy są za bardzo ostrożni i niechętni do podejmowania decyzji wspierających walczących na Majdanie, a teraz na Krymie. - Biznes i sprawy finansowe nie mogą brać góry nad wolnością i godnością obywateli. Jeśli ONZ nie może pomóc i tylko biernie się przygląda mordowaniu obywateli, to niech się rozwiąże. Po co nam taka organizacja.

Gośćmi honorowymi manifestacji byli Andriej Gawrow, wiceprzewodniczący Rady Majdanu oraz Olek Trietikow, sotnik z Majdanu. A. Gawrow w bardzo emocjonalnym wystąpieniu dziękował Polakom i „Solidarności” za wsparcie. – Od początku naszej rewolucji bardzo odczuwaliśmy waszą pomoc, czuliśmy, że nie jesteśmy sami. Unia Europejska cały czas mówiła, że obserwuje; padały pierwsze ofiary, a oni w dalszym ciągu obserwowali. Ile trzeba by ofiar, aby Unia zaczęła działać.  Dziękujemy każdemu z was z osobna i wszystkim razem.

W podziękowaniu za pomoc udzieloną przez „Solidarność” A. Gawrow wręczył P. Dudzie flagę Ukrainy z podpisami obrońców Majdanu.

Wśród zabierających głos znaleźli się jeszcze Samer Masri, przedstawiciel organizacji syryjskiej, walczącej o niepodległość Syrii; Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny „Gazety Polskiej”; Adam Borowski, konsul honorowy Czeczenii oraz studentki ukraińskie uczące się na polskich uczelniach.

Możemy pomóc i to czynimy

Trwa akcja pomocy dla Ukrainy prowadzona przez „Solidarność”. 26 lutego trzy lwowskie szpitale: Nr 8, Szpital Kliniczny i szpital w Równem otrzymały materiały medyczne zakupione ze zbiórki prowadzonej przez Region Świętokrzyski.

To co należy dostarczyć było ustalane z naczelnymi lekarzami poszczególnych szpitali. Zgodnie z ich specyfikacją były to przede wszystkim strzykawki, igły i środki opatrunkowe, środki do dezynfekcji ran oraz antybiotyki i niezbędne leki. Przekazania darów na miejscu pilnował wiceprzewodniczący KK Tadeusz Majchrowicz, który w imieniu Związku odpowiedzialny jest za organizację całego przedsięwzięcia.

Leki przy pomocy Ochotniczej Straży Pożarnej w Goczałkowicach Zdroju przewieźli współpracujący z „Solidarnością” lekarz, były wojskowy i weteran wielu misji wojskowych Jacek Dutkiewicz, wraz ratownikiem medycznym Ryszardem Rapaczem.

Do Regionu Świętokrzyskiego, który jest koordynatorem pomocy  „Solidarności”, zgłaszają się firmy, które rannych po leczeniu chcą wziąć na rehabilitację. Koordynacją tej pomocy zajmuje się bezpośrednio szef regionu Waldemar Bartosz.

W najbliższym czasie wyjedzie następny konwój ze środkami medycznymi dla szpitali na Ukrainie. Nadal potrzebne jest wsparcie finansowe i rzeczowe. O wpłaty na konto pomocy Ukrainie zaapelował też Zarząd Regionu Wielkopolska.

 

Pieniądze można przekazywać na konto: Region Świętokrzyski NSZZ „Solidarność”

Nr rachunku 34 1020 2629 0000 9102 0009 1546

z dopiskiem „Ukraina”

Wszelkich informacji udziela Tadeusz Majchrowicz – tel. 512 983 530

W imieniu organizatora zbiórki pieniędzy informacji udziela Paweł Krzeszowski z Regionu Świętokrzyskiego - tel. 533 263 987