Solidarność Wielkopolska - Strajk w oświacie
Strajk w oświacie
Poniedziałek 15 kwietnia 2019

8 kwietnia br. nauczyciele w całej Polsce rozpoczęli bezterminowy strajk w placówkach oświatowych. W Regionie Wielkopolska w bardzo wielu szkołach strajkują wspólnie nauczyciele „Solidarności”, ZNP, a także nauczyciele niezrzeszeni.

W przeddzień rozpoczęcia strajku, w niedzielę 7 kwietnia br., podczas spotkania przedstawicieli strony związkowej z wicepremier Beatą Szydło, przewodniczący  Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” Ryszard Proksa podpisał porozumienie z rządem w sprawie podwyżek płac dla nauczycieli.

Zdaniem członków oświatowej „Solidarności” porozumienie to jest nie do zaakceptowania i żądają ustąpienia R. Proksy z funkcji przewodniczącego KSOiW.

Coraz więcej oświatowych struktur regionalnych Związku domaga się zwołania nadzwyczajnego Walnego Zebrania Delegatów KSOiW. Wśród nich jest również oświatowa „S” z Regionu Wielkopolska.

„Biorąc pod uwagę napływające do nas informacje ze szkół i placówek oświatowych oświadczamy, że przewodniczący  Krajowej Sekcji Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” utracił zaufanie członków Organizacji Międzyzakładowej POiW Regionu Wielkopolska do reprezentowania naszego stanowiska. Działania podejmowane przez przewodniczącego, w tym podpisanie porozumienia 7 kwietnia 2019 r. w nocy, na kilka godzin przed rozpoczęciem strajku, a także jego wypowiedzi w mediach bardzo zaszkodziły naszemu Związkowi i są powszechnie nieakceptowane przez członków NSZZ „Solidarność” – czytamy w dokumencie przyjętym 9 kwietnia przez OM.