Solidarność Wielkopolska - Święto wolnych Polaków
Święto wolnych Polaków
Poniedziałek 9 września 2019
Fot. Przemysław Łukaszyk

Obchody 39 rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych w Poznaniu rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w kościele oo. Dominikanów odprawioną pod przewodnictwem bp. Zdzisława Fortuniaka, któremu towarzyszyli kapelan wielkopolskiej „Solidarności” ks. kan. Tadeusz Magas oraz przeor Michał Śliż.

Następnie uczestniczący w liturgii politycy, samorządowcy, kombatanci, przedstawiciele organizacji związkowych poznańskich zakładów pracy przeszli pod pomnik Poznańskiego Czerwca 1956 r. W swoim wystąpieniu przewodniczący wielkopolskiej „Solidarności” Jarosław Lange  powiedział, że 31 sierpnia 1980 roku w sercach milionów Polaków zrodziła się nadzieja na życie w wolnym kraju.

- Tu na placu mamy przedstawicieli różnych opcji politycznych, różne stowarzyszenia. To dla mnie jest wielką radością. Dzień 31 sierpnia, święto państwowe Dzień Solidarności i Wolności powinno łączyć, a nie dzielić.

Po głównych uroczystościach ulicami Poznania przejechała XII Parada Motocyklowa. Start nastąpił na Placu Wolności, meta była przy HCP. Wszyscy motocykliści otrzymali pamiątkowe chusty i folderki oraz kubki turystyczne.

Na zakończenie piknik

Trasa tegorocznej parady, która odbywała się pod hasłem Rajd dla Niepodległej  wiodła szlakiem miejsc związanych z ważnymi historycznymi wydarzeniami.

Obchody zakończyły się spotkaniem byłych i obecnych członków Solidarności, które odbyło się na mecie parady motocyklowej. Parada, wpisana w rok obchodów odzyskania przez Polskę niepodległości, odbywała się pod hasłem Rajd dla Niepodległej. Na mecie czekały na motocyklistów  grupy rekonstrukcji historycznej, które zaprezentowały posterunki powstańcze z 1918 roku,  umundurowanie i wyposażenie żołnierzy z czasów Powstania Wielkopolskiego.

Związkowców odwiedziła minister Jadwiga Emilewicz, która powiedziała, że bardzo lubi jazdę motocyklem i często po Warszawie jeździ skuterem elektrycznym.

Muzyczną oprawę zapewnił zespół „Wolny Elektron”. Najważniejsze jednak zawsze przy takich okazjach są spotkania ludzi, którzy wspólnie tworzyli „Solidarność” i nadal są przywiązani do jej etosu.   

Świętowano nie tylko w Poznaniu

Uroczystości rocznicowe odbyły się również w oddziałach terenowych wielkopolskiej „S”. W Pile złożono kwiaty pod tablicą pamiątkową na Rondzie Solidarności. Po oficjalnych uroczystościach świętowano w siedzibie oddziału w Pile. W Jarocinie została odprawiona Msza św. w intencji działaczy „S”, następnie złożono kwiaty pod pomnikiem. W Gnieźnie po Mszy św. złożono kwiaty i zapalono znicze pod tablicą jubileuszową  „Solidarności” w kościele oo. Franciszkanów. W Lesznie uroczystości oficjalne odbyły się na Skwerze im. Anny Walentynowicz przy Pomniku „Ludziom Solidarności”, po czym związkowcy bawili się na pikniku w „Uroczysku nad stawem” w Lubonii. W trakcie biesiady - już po raz kolejny - odbył się konkurs z wiedzy o „Solidarności”. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez Region Wielkopolska NSZZ „Solidarność”, Posła na Sejm RP Jana Mosińskiego, Instytut Pamięci Narodowej.

b