Solidarność Wielkopolska - Sztafeta dziadów kultury
Sztafeta dziadów kultury
Niedziela 11 października 2015

W poniedziałek 12 października w wielu miastach wojewódzkich w całej Polsce pod hasłem „W samo południe - sztafeta dziadów kultury” protestować będą związkowcy z Solidarności z instytucji kultury. O godz. 12.00 petycja opracowana przez Ogólnopolski Komitet Protestacyjny Pracowników Muzeów i innych Instytucji Kultury NSZZ Solidarność trafi do urzędów marszałkowskich oraz biur poselskich. Protestujący żądają zrekompensowania pracownikom sektora kultury wieloletnich zaniedbań płacowych.

Jest to kolejny etap protestu. We wrześniu na przeprowadzenie niecodziennej akcji zdecydowali się związkowcy z wielkopolskich instytucji kultury. Zorganizowali „Bieg po pomoc do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Ministerstwa Finansów i Prezydenta RP”. Romuald Piechocki, członek „Solidarności” w Teatrze Wielkim w Poznaniu w ciągu 9 dni pokonał dystans z Poznania do Warszawy o długości blisko 300 km. 10 września br. pod Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego powitali go związkowcy z Sekcji Regionalnych  z Wielkopolski, Małopolski i Mazowsza. Akcja miała na celu zwrócenie uwagi rządzących na bardzo złą sytuację pracowników instytucji kultury.

- Mam nadzieję, że przez wylany przez 300 km pot uda się wspomóc naszą kulturę, wspomóc przede wszystkim nas. Mamy pięknie wybudowane teatry, pięknie odnowione muzea, na zewnątrz wszystko wygląda pięknie, ale w środku pracują ludzie, którzy są chronicznie niedoinwestowani i bez przerwy spychani na dalszy plan. Bez przerwy karzą nam czekać, dla nas nigdy nie ma pieniędzy. Czekaliśmy cierpliwie 8 lat – mówił wówczas R. Piechocki.

Na petycję adresowaną do Prezydenta Andrzeja Dudy odpowiedział Podsekretarz Stanu w jego kancelarii Wojciech Kotlarski: „Petycja NSZZ „Solidarność”, którą dostarczył Pan biegnąc do Pałacu Prezydenckiego powinna zapoczątkować konieczne zmiany, które muszą być prowadzone w instytucjach kultury, ale także w muzeach, bibliotekach czy centrach sztuki w całej Polsce. Poruszone przez Pana problemy będą również rozważane podczas najróżniejszych spotkań w Pałacu Prezydenckim w ramach dialogu społecznego ze środowiskiem kultury.”

b