Solidarność Wielkopolska - Transportowcy szkolili się w Brukseli
Transportowcy szkolili się w Brukseli
Poniedziałek 14 marca 2016

W połowie lutego odbyło się w Brukseli 3-dniowe szkolenie pod nazwą „Przewidywane zmiany na rynku transportu drogowego w Unii Europejskiej”. Warsztaty przygotowane zostały przez ETUI (Europejski Instytut Związków Zawodowych)  oraz ETF (European Transport Workers’ Federation) w siedzibie ETF (Galeria Agora). Całość koordynowała Sekretarz Polityczny ETF Cristinę Tilling, a uczestniczyli w nim najwyżsi przedstawiciele Europejskich Związków Eduardo Chagas – Sekretarz Generalny ETF oraz Roberto Parillo – Przewodniczący Sekcji Transportu Drogowego ETF.

Wśród zgromadzonych uczestników spotkania  byli reprezentanci transportowych związków zawodowych z Anglii, Francji, Danii, Estonii, Rumunii, z Bułgarii, Czech, Niemiec i Polski – m.in.: Monika Fijarczyk z biura doradztwa ds. pracy przy DGB, Tomasz Michalak zastępca przewodniczącego Krajowej Sekcji Transportu Drogowego NSZZ „S” (na zdjęciu z prawej) oraz Mariusz Golec kierowca z Raben Transport i Marian Cieślarski kierowca z H. Essers.

Szkolenie dotyczyło m.in.: problemów  pracowników delegowanych (równa praca = równa płaca), wizji transportu w Europie na najbliższą dekadę (w związku z planowanym wdrożeniem do 2020 r. programu „smart tachograph”), informowania oraz przekazywania wiedzy zwykłym kierowcom o przysługujących im uprawnieniach.

Ważnym punktem była prezentacja Mads Hvida dotycząca kampanii Fair Transport Europe. Wszyscy chcemy większego poszanowania do wykonywanego przez nas zawodu, a co za tym idzie większych zarobków.  

Przy okazji szkolenia odbyły się jeszcze dwa inne wydarzenia: akcje promujące związek na parkingach w Holandii oraz spotkanie z europarlamentarzystami. 

Tomasz Michalak – zastępca przewodniczącego KSTD NSZZ „S”.