Solidarność Wielkopolska - Trudne rozmowy z zarządem H&M
Trudne rozmowy z zarządem H&M
Poniedziałek 14 listopada 2016

Szwedzki koncern Hennes & Mauritz rozpoznawany jest jako sieć sklepów odzieżowych H&M. Firma reklamuje się jako bardzo zaangażowana społecznie, traktując to zagadnienie jako nośny motyw reklamowy. Niestety w ocenie międzynarodowych organizacji pozarządowych i głównych central związków zawodowych poza ładnie ilustrowanymi hasłami globalny zarząd w Sztokholmie nie wykazuje rzeczywistej woli budowania pozytywnych relacji pracowniczych i wspierania modelu współdecydowania w wymiarze światowym.

Obecnie koncern ten działa na terenie 64 państw, z czego tzw. e-commerce (sprzedaż internetowa) obejmuje już 35 krajów i cały czas planowana jest jego dalsza ekspansja. Hennes & Mauritz to nie tylko więc dobrze znane sklepy H&M, ale przede wszystkim ogromna sieć magazynów, dostawców i podwykonawców związanych z logistyką, przemysłem odzieżowym, włókienniczym, chemicznym (barwniki, impregnaty, itp.), rolnictwem (plantacje bawełny itp.). Większość zakładów  produkcyjnych związanych z koncernem Hennes & Mauritz  zlokalizowana jest w Azji (Grupa H&M obok innych koncernów była zamieszana w tragedię z Rana Plaza, gdzie w wyniku zawalenia budynku zginęło 1138 pracowników).

W Europie Grupa H&M to przede wszystkim coraz większa sieć centrów logistycznych, w których tysiące pracowników na 3 zmianach przez 7 dni w tygodniu próbuje sprostać wymaganiom firmy w pogoni za optymalizacją kosztów. Z powodu niełatwych relacji związków zawodowych z głównym zarządem koncernu konfederacja związkowa UNI Global powołała zespół d.s. koordynacji zagadnień relacji pracowniczych w Grupie H&M.

Dzięki aktywnym działaniom m.in. członków Europejskiej Rady Zakładowej Grupy H&M, w tym przedstawicielki NSZZ „Solidarność” Ewy Chełminiak (na zdjęciu druga od lewej), w 2015 r. powołano przy UNI Global międzynarodowe Przymierze Związków Zawodowych Grupy H&M. Pod koniec października b.r. odbył się drugi międzynarodowy zjazd związków zawodowych Grupy H&M połączony ze spotkaniem przedstawicieli zarządu grupy H&M ze Szwecji. Konfederacja związków zawodowych UNI Global jest gotowa kontynuować rozmowy z zarządem firmy, liczy jednak na jego większe zaangażowanie i przystąpienie do rzeczywistego budowania pro-pracowniczego modelu zarządzania w Grupie H&M. Na pocieszenie można dodać tylko tyle, że zarząd H&M Logistic w Polsce na tle innych krajów stara się rozwijać dialog ze związkami zawodowymi w naszym kraju.

am