Solidarność Wielkopolska - Turniej na rocznicę
Turniej na rocznicę
Poniedziałek 19 grudnia 2016

Za nami jubileuszowy, piąty turniej, który upamiętnił smutną rocznicę w historii Polski. Graliśmy w piłkę, oddając hołd ofiarom reżimu, walczącym o wolną Polskę. Turniej zorganizował Region Wielkopolska NSZZ „Solidarność”  z ośrodkiem Kibice Razem-Lech Poznań. Patronat nad turniejem objęło Wielkopolskie Muzeum Niepodległości i Miasto Poznań.

Piłkarskie zmagania wygrał po raz drugi zespół AM Biuro Serwis, który w finale pokonał Fundację RAK OFF. Trzecie miejsce wywalczył Tajfun. W turnieju uczestniczyło 9 drużyn.

W grupie A znalazł się zwycięzca poprzedniej edycji – AM Biuro Serwis, grające z sukcesami na poprzednich patriotycznych turniejach – Żółwie Ninja i Tajfun oraz dwóch debiutantów Rosomak Team Bierdusko i Kreis Pack. Grupowe zmagania wygrały Żółwie Ninja, którym przydarzyła się jedna porażka z Rosomakiem. Obrońcy trofeum zajęli dopiero trzecią lokatę i trafili do barażów. AM Biuro nie dało rady drugiemu Tajfunowi i Żółwiom Ninja.

W grupie B zagrały cztery ekipy: zwycięzcy turnieju Powstania Wielkopolskiego - Fundacja RAK OFF, zeszłoroczni srebrni medaliści - Logo Print oraz stali bywalcy turniejów – CSM i mateco Grunwald. Byliśmy świadkami festiwalu remisów. Aż cztery pojedynki z sześciu zakończyły się podziałami punktów. Jedyne wygrane odnieśli Logo Print i Fundacja RAK OFF. Obie ekipy zanotowały bezpośredni awans do fazy finałowej.

Po meczach barażowych stawkę sześciu drużyn, które trafiły do grup półfinałowych uzupełniły AM Biuro Serwis i Rosomak Team Biedrusko. Kolejne sześć pojedynków to już rywalizacja o awans do finału. Drogę do finału jak burza przeszła Fundacja RAK OFF, która wygrała oba pojedynki – 1:0 z Żółwiami Ninja i 5:0 z Rosomakiem. Do walki o ostatnie miejsce na podium trafiły Żółwie, które zrewanżowały się Rosomakowi za porażkę w pierwszej fazie i wygrały 2:1. W drugiej grupie o kolejności w grupie zadecydowała powtórka z zeszłorocznego meczu o złoto. AM Biuro powtórzył wynik i pokonał Logo Print 4:1. W pozostałych spotkaniach padły dwa remisy, które dały Tajfunowi możliwość rywalizacji o brązowy medal.

Po ciężkiej kontuzji jednego z zawodników nastąpiła ponad 40-minutowa przerwa w rozgrywkach, która miała wpływ na mecze o medale.

Starcie o brąz było konkursem rzutów karnych, a mecz finałowy został skrócony z 2x8 minut na 1x10 minut. W rzutach karnych lepszy okazał się Tajfun, który pokonał Żółwie 5:4.

Finał był jednostronnym pojedynkiem. Mecz dwóch najlepszych ekip ostatnich dwóch halowych turniejów zakończył się pewnym zwycięstwem AM Biuro Serwis 4:0.

Po zakończeniu meczu finałowego odbyło się uroczyste wręczenie pucharów, medali i nagród, które na ręce najlepszych drużyn i zawodników przekazali Sekretarz Zarządu Regionu Wielkopolska NSZZ „Solidarność” - Barbara Napieralska oraz prezes Stowarzyszenia Wiara Lecha – Paweł Piestrzyński.